Żołnierze WOT biegną w sztafecie, by uczcić 100-lecie niepodległości

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej upamiętniają 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Ok. 130 biegaczy wyrusza w sztafecie od źródeł Wisły i ujścia królowej polskich rzek – do Warszawy – powiedziała w sobotę rzecznik wydarzenia Monika Ligejka.

„W sobotę kilkunastu pierwszych biegaczy wyruszyło na trasę z Wisły w Beskidach, z okolic miejsca, skąd wypływa królowa polskich rzek. W niedzielę ruszy sztafeta z miejsca, w którym Wisła uchodzi do Bałtyku. Po przebiegnięciu blisko 1,1 km zespoły spotkają się 14 sierpnia w Warszawie. W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę” – powiedziała Monika Ligejka.

W pierwszym etapie sztafety uczestniczył m.in. dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas. Przed pomnikiem „Poległych i Walczących o Polskość i Wolność Ojczyzny” w Wiśle uczestnicy złożyli kwiaty.

W sztafecie weźmie udział ogółem ok. 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej z całej Polski. Mają od 18 lat w górę. Wśród nich jest kilkanaście pań.

„Dla każdego żołnierza bieganie to jeden z podstawowych sposobów poruszania się, tym bardziej, że w naszym przypadku mamy do czynienia z batalionami lekkiej piechoty. To nasza domena, więc nie potrzebowaliśmy jakichś specjalnych treningów” – powiedział płk Tomasz Białas.

Wśród uczestników jest kpr. Paweł Maciąg ze 131. Batalionu Lekkiej Piechoty z Gliwic.

„Poprzez udział w sztafecie chcę oddać cześć bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. A jednocześnie bieganie to też jedna z moich pasji” – powiedział.

Dowódca 9. Łódzkiej Brygady WOT płk Paweł Wiktorowicz przypomniał, że sto lat temu Polska odzyskała niepodległość.

„I dlatego coś dla Ojczyzny trzeba zrobić; nie tylko siedzieć w domu i udawać, że się jest patriotą. Chcę pokazać dwojgu swoich dzieci, że ojciec potrafi poświęcić się dla Polski. Służba w WOT to realizacja misji. Szkoląc półcywilów-półżołnierzy uświadamiamy im, jak ważne jest poczucie tożsamości. Zdajemy sobie sprawę, że w nowoczesnym typie prowadzenia działań wojennych bez udziału społeczeństwa nikt nie zwycięży” – płk Wiktorowicz.

Uczestnicy sztafety biegną parami. Trzymają flagę WOT z wojskowym orłem i symbolem Polski Walczącej na tarczy, którą przekazują kolejnym uczestnikom po zakończeniu 10-km etapu.

„W województwie śląskim żołnierze WOT w niespełna 12 godz. pokonają 107 km. Miną m.in. Ustroń, Skoczów, Strumień, Goczałkowice i Bieruń. Do Warszawy dotrą 14 sierpnia. Wówczas o godz. 17.00 obie grupy spotkają się przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego” – powiedziała Monika Ligejka.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych – rodzaj Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, współdziałanie, wspieranie i uzupełnianie działania innych służb ratowniczych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl