Wiceszef MON: do WOT zgłosiło się 17 tys. osób

Zainteresowanie Wojskiem Obrony Terytorialnej jest bardzo duże. W całym kraju zgłosiło się 17 tys. osób – powiedział wiceminister obrony  narodowej Michał Dworczyk.

Gość Radiowej Trójki wyraził przekonanie, że wraz z rozwojem brygad  napływ chętnych będzie wzrastał.

– Myślę, że jest to prawdopodobne, iż zainteresowanie będzie duże, bo mamy do czynienia z taką ciekawą sytuacją, która jest wynikiem zaniedbań ostatnich wielu lat – od najmniej 8 lat – sytuacją, w której ludzie są spragnieni kontaktu z wojskiem. Od 2010 roku, kiedy została zawieszona zasadnicza służba wojskowa, tak naprawdę kolejne roczniki wchodzą w pełnoletniość, nie mając żadnego kontaktu z wojskiem. Mówiąc kolokwialnie, „młodzi ludzie nie wiedzą, gdzie jest lufa, a gdzie kolba karabinu” – powiedział wiceminister MON.

Rozbudowa obrony terytorialnej i przekształcenie jej w formację złożoną głównie z ochotników z danego rejonu to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON.

WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

Wojska Obrony Terytorialnej od początku roku są piątym rodzajem sił zbrojnych, obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. MON zakłada, że w 2018 r. Obrona Terytorialna będzie liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 – 53 tys.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl