Podkarpackie: Szef MON obserwował ćwiczenia LITPOLUKRBIRG

Szef MON wraz ze swym litewskim odpowiednikiem i wiceministrem obrony Ukrainy obserwował w czwartek ćwiczenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBIRG pod kryptonimem Common Challenge-16. Ćwiczenia kończą proces osiągania gotowości operacyjnej tej jednostki.

Ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) rozpoczęły się w ubiegły czwartek i potrwają do piątku. Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, jest to ćwiczenie certyfikujące LITPOLUKRBIRG do tzw. pełnej gotowości operacyjnej. Oznacza to, że sprawdzane jest przygotowanie jednostki do planowania i prowadzenia działań w ramach operacji wsparcia pokoju pod egidą ONZ, które są głównym przeznaczeniem brygady.

Szef MON powiedział, że brygada jest „zaczątkiem siły” trzech narodów.

To wielkie osiągnięcie, że nasze narody w sytuacji, która wymaga współdziałania, są do tego współdziałania gotowe – dodał szef MON.

Minister powiedział, że ćwiczenia pokazały absolutną gotowość i przygotowanie naszych sił zbrojnych.

Mogę dziś powiedzieć, że porozumienie i współdziałanie narodów polskiego, litewskiego i ukraińskiego wraca na arenę Europy i na arenę międzynarodową – podkreślił.

Macierewicz zaznaczył, że w trakcie rozmowy z ministrem obrony Litwy poruszał kwestię rozmieszczenia w tym kraju grup bojowych NATO.

Z kolei minister obrony Litwy Raimondas Karoblis powiedział podczas konferencji prasowej, że brygada jest odzwierciedleniem dobrej współpracy między trzema krajami.

Rozmawialiśmy o decyzjach szczytu NATO w Warszawie i o rozlokowaniu w naszych krajach wojsk NATO. Rozmawialiśmy również o tym, że musimy zwiększyć współpracę. Mamy bardzo dobre perspektywy współpracy między Litwą i Polską na różnych polach, w tym również w dziedzinie obrony – dodał Karoblis.

Obecny na ćwiczeniach wiceminister obrony Ukrainy Ihor Dołhow powiedział dziennikarzom, że to ważny dzień dla trzech krajów.

Decyzja o powstaniu brygady została podjęta kilka lat temu, ale od agresji Rosji na Ukrainę ta sprawa stała się szczególnie ważna dla wszystkich nas. Dlatego że zmierzyliśmy się z prawdziwym zagrożeniem i zdaliśmy sobie sprawę, że mamy prawdziwych przyjaciół w kilku krajach, które wspierają Ukrainę od początku konfliktu – zaznaczył.

W jego ocenie, czwartkowe ćwiczenia brygady to „wkład w bezpieczeństwo Europy i ważny krok w procesie transformacji wojska na Ukrainie”.

Zdajemy sobie sprawę, że brygada będzie dobrym przykładem współpracy trzech przyjaznych narodów – powiedział Dołhow.

Ćwiczenia Common Challenge-16 na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) rozpoczęły się w ubiegły czwartek i potrwają do piątku. Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, jest to ćwiczenie certyfikujące LITPOLUKRBIRG do tzw. pełnej gotowości operacyjnej. Oznacza to, że sprawdzane jest przygotowanie jednostki do planowania i prowadzenia działań w ramach operacji wsparcia pokoju pod egidą ONZ, które są głównym przeznaczeniem brygady.

Common Challenge-16 to międzynarodowe ćwiczenia dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo. Celem ćwiczenia jest weryfikacja umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych w kontekście osiągania pełnej gotowości przez LITPOLUKRBRIG.

W przedsięwzięciu bierze udział ponad 600 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Ponadto zaangażowano wydzielone siły min. z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 9. pułku rozpoznawczego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Dowództwo LITPOLUKRBRIG znajduje się w Lublinie. Pododdziały brygady pozostają w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji na terytoriach swoich państw i będą podporządkowane dowódcy wielonarodowej brygady na czas ćwiczeń i operacji. Jest to po jednym batalionie z Polski, Litwy i Ukrainy, a także polskie jednostki wsparcia (artyleria, przeciwlotnicy, saperzy i logistycy). Polskie jednostki na co dzień są podporządkowane 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

LITPOLUKRBRIG powstała na mocy umowy międzypaństwowej podpisanej we wrześniu 2014 r. Docelowo ma liczyć ok. 4 tys. żołnierzy.

Główne zadanie brygady ma polegać na udziale w operacjach pokojowych. Celem powołania jednostki jest też zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Brygada ma się też stać bazą do powołania kolejnej grupy bojowej UE. Ma być wykorzystywana w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE oraz w ramach doraźnych koalicji zawiązywanych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami między państwami wystawiającymi siły.

O sformowaniu wspólnego batalionu szefowie resortów obrony trzech państw postanowili w 2007 r. w Brukseli. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku. Datę podpisania umowy o utworzeniu brygady kilkakrotnie przekładano. W końcu dokument został podpisany w Warszawie we wrześniu 2014 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl