J. Gowin przed komisją śledczą: Marcin P. był słupem

Jestem przekonany, że ws. Amber Gold Marcin P. był „słupem” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Polityk zeznawał dziś przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. Gowin za rządów Donalda Tuska pełnił wówczas funkcję ministra sprawiedliwości.

W jego ocenie Marcin P. nie byłby w stanie sam przeprowadzić tak wielkiego przedsięwzięcia, jak Amber Gold. Podkreślił, że szef piramidy finansowej był drobnym oszustem.

Jestem przekonany, że Marcin P. był „słupem”. To jest jedna z rzeczy, które bezwzględnie powinny być przedmiotem dalszego drążenia przez komisję. Mam świadomość, że komisja dysponuje tutaj bardzo ograniczonymi instrumentami. Proszę państwa Marcin P. był drobnym oszustem, popełniał bardzo prymitywne, łatwe do wychwycenia przestępstwa – jedno za drugim. Nic nie wskazywało na to, że mógłby być przestępcą z dużym rozmachem. Nagle po jednym z pobytów w areszcie wychodzi z aresztu i rozwija wielkie przedsięwzięcie – powiedział wicepremier.

Poseł Małgorzata Wassermann dopytywała, czy – zdaniem Gowina – przestępcy – „chyba, że za przestępcami ktoś stoi” – mogliby mieć aż takie możliwości, żeby wpłynąć na instytucje takie jak m.in. policja czy urząd skarbowy.

Nie spotkałam się z czymś takim, żeby nawet dobrze postawiony przestępca, był w stanie dojść do takiej ilości instytucji – powiedziała poseł Wasserman.

Stawiam sobie dokładnie te same pytania, które stawia pani przewodnicząca. Próbowałem je rozwikłać, w tym krótkim okresie, kiedy byłem ministrem sprawiedliwości. Krótkim już po wybuchu afery, bo to niespełna pół roku. Byłem ministrem i stawiam je sobie do dziś, jako polityk oraz obywatel i odpowiedzi nie znajduje – dodał wicepremier Jarosław Gowin.

Amber Gold miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 roku ogłosiła likwidację. W ramach tzw. piramidy finansowej oszukano niemal 19 tys. osób, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na prawie 851 mln zł.

RIRM

drukuj