[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Polska już dokonała ogromnej redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery

Gdy się patrzy na Polskę to jest ona rzeczywiście krajem sukcesu dlatego, że z jednej strony dokonała ogromnej redukcji emisji gazów cieplarnianych (patrz dwutlenku węgla) do atmosfery, a z drugiej wychwytuje ten dwutlenek węgla poprzez świetnie zorganizowane polskie leśnictwo – mówił prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W dniach 3-14 grudnia odbędzie się w Katowicach Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, podczas której odbędzie się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14).

Prawie żaden z krajów nie wykonał swoich celów redukcyjnych z Protokołu z Kioto – powiedział były minister środowiska.

Polska wykonała je z dużą nadwyżką, miała dokonać tej redukcji na poziomie 6 proc., a dokonała na poziomie 32 proc., dokonując jednocześnie dużego skoku w rozwoju gospodarczym mierzonym w PKB – powiedział prof. Jan Szyszko.

W Katowicach, Polska musi zaprezentować swoje stanowisko zgodnie z Porozumieniem paryskim – wskazał były minister środowiska.

Ma być oparte o specyfikę gospodarczą poszczególnych państw, czyli w punkcie polskim należy wziąć pod uwagę to, że Polska jest krajem, który posiada prawie 90 proc. zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej. Podstawą dla bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa musi być węgiel kamienny i brunatny. Z drugiej strony emisja dwutlenku węgla, która jest konieczna przy spalaniu tradycyjnych nośników energii, może być spożytkowana poprzez świetnie przygotowane ku temu lasy, które będą pochłaniały ten dwutlenek węgla – mówił gość Radia Maryja.

Zabiegaliśmy o to, żeby zorganizować 24. Konferencję stron Konwencji Klimatycznej – akcentował prof. Jan Szyszko.

Rolą Polski, z jednej strony, jest pokazanie, w jaki sposób można osiągnąć ten wielki sukces, bo Polska jest oczerniana i nie dostrzega się tego wielkiego sukcesu. Te państwa, które emitują zdecydowanie więcej, w porównaniu z nami w przeliczeniu na głowę mieszkańca, oskarżają nas o to, że my brudzimy dlatego, że spalamy węgiel kamienny. Najważniejsza jest emisja w przeliczeniu na głowę mieszkańca i to trzeba jasno powiedzieć. Należy pokazać ten wielki sukces Polski – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem byłego ministra środowiska, prof. Jana Szyszko można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj