fot. PAP/Artur Reszko

Delegacja KE zakończyła wizytację Puszczy Białowieskiej

Delegacja Komisji Europejskiej zakończyła wizytę w Puszczy Białowieskiej. Unijni eksperci zapoznali się z sytuacją w Puszczy oraz rozmawiali ze stronami sporu. Wizytacja przedstawicieli KE związana jest ze skargą, jaką siedem organizacji pozarządowych złożyło na decyzję ministra środowiska prof. Jana Szyszko.

W marcu, w związku z gradacją kornika drukarza, minister podjął decyzję o zwiększeniu wycinki drzew na terenie nadleśnictwa Białowieża. Sprzeciwiają się jej niektóre środowiska ekologiczne oraz część opozycji. Posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej powołali w tym celu zespół ds. Ochrony Puszczy Białowieskiej.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko podkreśla, że wizyta ekspertów unijnych odbyła się na zaproszenie polskiego rządu.

– Doprowadzono do tego, że na nasze zaproszenie przyjechała grupa ekspertów z Komisji Europejskiej, która zapoznała się ze wszystkimi problemami Puszczy Białowieskiej. Polska strona udostępniła wszystko to, co Komisja chciała. Komisja spotkała się z ekspertami z naszej strony – profesorami z zakresu entomologii, ochrony lasu – jak również z profesorami, którzy reprezentują inne dziedziny nauki, ale wyrażają swoje opinie na temat Puszczy Białowieskiej. Często są one sprzeczne z tym, co mówi miejscowa ludność i profesorowie, którzy badają Puszczę już od wielu lat. W tej chwili czekamy na raport i ten raport będziemy analizowali – mówi prof. Jan Szyszko.

Minister Szyszko zaznacza ponadto, że cieszy się z powołania parlamentarnego zespołu, gdyż sam od wielu lat bezskutecznie podejmował działania w tej sprawie. Wizytacja przedstawicieli KE to kolejny etap międzynarodowych konsultacji mających na celu zbadanie zasadności działań polskiego resortu środowiska. Wcześniej na zaproszenie ministra środowiska Puszczę Białowieską odwiedzili eksperci z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

RIRM

drukuj