Resort środowiska przeprowadzi dziś konsultacje ws. noweli Prawa łowieckiego

W Ministerstwie Środowiska odbędzie się dziś spotkanie konsultacyjne ws. zmian w Prawie łowieckim. Nowy szef resortu Henryk Kowalczyk zapowiedział ostatnio, że chce w najbliższym czasie dokonać uzgodnień w projektach dotyczących łowiectwa.

Minister Kowalczyk wskazał, że nowe prawo musi m.in. usprawnić działanie Polskiego Związku Łowieckiego w kontekście zwalczania ASF-u i pogodzić interesy m.in. rolników, myśliwych i środowisk ekologicznych.

Prof. Jan Szyszko, były minister środowiska wskazuje, że model łowiectwa w Polsce może być wzorem dla innych państw, bo pokazuje, w jaki sposób gospodarować wielkimi populacjami zwierząt łownych.

– Po to, żeby te zwierzęta występowały, żeby służyły człowiekowi, a jednocześnie, żeby były pod kontrolą. Jest Polski Związek Łowiecki, który zrzesza ponad 120 tys. osób. To osoby, które są oddane polskiej przyrodzie, które potrafią poruszać się po terenie, kontrolują cały teren Polski – prawie 95 proc. to są tereny niezurbanizowane – i ten model łowiectwa rzeczywiście się sprawdza. Ten projekt, który w tej chwili jest, na bazie kompromisu, został wypracowany. Wiem, że przeszedł już wszystkie etapy w komisji sejmowej, powinien w tej chwili pójść pod głosowanie w Sejmie, a później w Senacie – mówi prof. Jan Szyszko.

Pod koniec ub.r. prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę, która ma pozwolić skuteczniej zwalczać afrykański pomór świń. Ustawa zmieniła przepisy w kilku ustawach, m.in. w Prawie łowieckim. Chodziło o poprawę efektywności odstrzału sanitarnego, m.in. polowań na obszarach chronionych. Ponadto wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego.

W Sejmie procedowany jest jednak obecnie kolejny projekt nowelizacji Prawa łowieckiego. Zdaniem dziennika „Rzeczpospolita” niewykluczone, że PiS wycofa się z części wprowadzonych wcześniej zmian.

RIRM

drukuj