Prof. J. Szyszko: W Polsce nie brakuje zasobów energetycznych

Każde rozsądne państwo buduje swoje bezpieczeństwo energetyczne również na bazie własnych zasobów energetycznych – podkreśla minister środowiska prof. Jan Szyszko. A tych w Polsce nie brakuje. Wśród nich są m.in. złoża geotermalne. 

W jaki sposób Polska będzie budowała swoją niezależność energetyczną. Czy rząd ugnie się przed lobby atomowym czy też postawi na odnawialne źródła energii?

– Każde rozsądne państwo buduje swoje bezpieczeństwo energetyczne również na bazie własnych zasobów energetycznych. Polska jest krajem, który posiada prawie 90% zasobów węgla kamiennego całej Unii Europejskiej i tyle samo w sensie wymiernym mamy węgla brunatnego, przebogate zasoby gazu łupkowego i również przebogate, ogromne zasoby geotermalne, czyli odnawialnych źródeł energii. Dlaczego w związku z tym mamy korzystać z obcych technologii i z obcych źródeł energii, a nie wykorzystywać tego dla bezpieczeństwa państwa i dla bezpieczeństwa Europy w tym miejscu? – mówi prof. Jan Szyszko.

Ogromnym potencjałem energetycznym jest bez wątpienia geotermia.

– Mamy coś takiego, jak geotermię. Ja mówiłem tu wielokrotnie – geotermia toruńska to jest 1200 ton wody o temperaturze powyżej 60° na godzinę, to jest ciepła woda dla 200 tysięcy mieszkańców bez żadnych emisji, nawet CO2, bo CO2 się uważa jako emisję, ale CO2 nie powoduje smogu zupełnie. CO2 to jest gaz taki, jak już powiedziałem, przeźroczysty całkowicie i służący przyrodzie – zaznacza minister środowiska.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj