Bruksela: trójstronne spotkanie ws. rosyjskiego gazu

Kwestia dalszych dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę będzie tematem trójstronnych rozmów, które odbędą się dziś w Brukseli. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz zaprosił na spotkanie ministrów energii Ukrainy i Rosji.

Komisja oczekuje, że obydwie strony będą przestrzegały tymczasowego porozumienia, tzw. pakietu zimowego. Może to zakłócić dostawy surowca do Unii Europejskiej.

Napięcie w rosyjsko-ukraińskich relacjach gazowych wzrosło, gdy Rosja zaczęła dostarczać gaz do Donbasu na innych warunkach niż do całej Ukrainy.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, mówi, że Moskwa traktuje to terytorium tak, jakby należało już do niej.

– Ta sytuacja z politycznego punktu widzenia jest nie do zaakceptowania dla Kijowa. Nie powinna być akceptowana przez świat zewnętrzny, przez międzynarodową opinię publiczną. Te rozmowy trójstronne, do których dochodzi, to próba znalezienia tzw. kompromisu. Faktycznie rzecz biorąc, będzie w dalszym ciągu ograniczał suwerenność ukraińskiej władzy państwowej z Kijowa na tych terenach, które są w tej chwili okupowane przez Rosjan, czyli w Donbasie – ocenia Piotr Naimski.

Przedstawiciele KE, Rosji i Ukrainy podpisali w październiku 2014 roku porozumienie w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Ustalono cenę i warunek, że Kijów będzie dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl