fot. PAP/EPA

Kłamliwa polityka historyczna Rosji

Rosja kontynuuje kampanię fałszowania historii. Przy okazji obchodów rocznicy wkroczenia do Warszawy rosyjskie ministerstwo obrony zarzuca Polsce mordowanie Żydów i Ukraińców.

Rosja uczciła dziś 75. rocznicę „wyzwolenia Warszawy”. Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało z tej okazji wojskowe archiwa z 1945 roku. Przedstawia się w nich jako sojusznik Polski.

„Z dokumentów archiwalnych z tego okresu wynika, że mimo ograniczonych zasobów, wyczerpanych ciężkimi walkami, dowództwo Armii Czerwonej dołożyło wszelkich starań, aby wesprzeć Powstanie Warszawskie, dostarczając broń, żywność, paliwo, wywiad i artylerię – napisano.

To niezgodne z prawdą – zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

– 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy. Do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim, kiedy to Armia Czerwona stała i patrzyła z drugiego brzegu Wisły na to, jak Warszawa jest niszczona – zaznaczył wiceminister.

O wyzwoleniu Polacy tak naprawdę mogli wtedy jedynie pomarzyć. Jak zaznaczył wiceminister Jabłoński, to była nowa, komunistyczna niewola.

– Jest to kolejna próba zakłamywania historii, próba wybielania roli Związku Sowieckiego w historii II wojny światowej – podkreślił polityk.

Rosja idzie jednak dalej. W komentarzu do archiwalnych notatek Moskwa zarzuca Polsce zbrodnie wojenne.

„Z dokumentów wynika, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów pozostających w mieście” – napisali.

Publikacja dokumentów to kontynuacja ochrony prawdy historycznej – twierdzi Moskwa. Niewykluczone, że obecna propaganda Kremla to dopiero wstęp do przyszłotygodniowego Światowego Forum Holokaustu w Izraelu. Władimir Putin oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu omówili już kwestie współpracy w tym zakresie. Podczas uroczystości zostanie zachowana prawda historyczna, a rewizja wyniku wojny będzie niedopuszczalna – zaznaczył Kreml.

– Prezydent Władimir Putin obecnie, w 2020  roku, chce pokazać na arenie światowej, jak i w swoim społeczeństwie rosyjskim, wielkie znaczenie wielkiej wojny ojczyźnianej, wielkie znaczenie zwycięstwa Armii Czerwonej nad hitlerowskimi Niemcami – powiedział dr Marcin Paluch, historyk.

Prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w izraelskich obchodach, ponieważ odmówiono mu prawa do zabrania głosu. Ponadto konferencję organizuje partner biznesowy Kremla.

– Z tego właśnie powodu prezydent zdecydował o tym, że nie będzie brał udziału w tych uroczystościach, by nie legitymizować ich swoją osobą – wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

W izraelskich obchodach oprócz Rosjan głos zabiorą Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy i Amerykanie.

– Wiemy, że polscy koledzy próbują przekonać zachodnich uczestników (…), aby oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia odnoszący się do stanowiska Rosji wobec II wojny światowej – mówił Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji.

Polska nie musi jednak nikogo przekonywać do swojego punktu widzenia – zaznaczył historyk dr Robert Derewenda.

– Nie można liczyć na to, że gremia międzynarodowe czy nawet poważni politycy są w stanie zgodzić się na to, co mówi Władimir Putin, ponieważ jest to tak jaskrawe kłamstwo, które nie zgadza się z podstawowymi faktami historycznymi, że wystarczy otworzyć jakąkolwiek stronę internetową i już z góry widać, że Władimir Putin po prostu kłamie – akcentował historyk.

Stanowiska Polski bronią nawet izraelskie media.

 „Polski rząd na uchodźstwie przyłączył się do aliantów, a polskie wojska walczyły przeciwko nazistowskim Niemcom. Czy to nie wystarczający powód, aby umieścić prezydenta Dudę na liście prelegentów podczas uroczystości upamiętniającej wyzwolenie Auschwitz? […] Yad Vashem zdecydowanie powinien trzymać się od tego z daleka, otwarcie zaprzeczając ostatnim wypowiedziom Putina i dając szansę jego polskiemu odpowiednikowi na bycie wysłuchanym” – napisano w dzienniku „Haaretz”.

27 stycznia obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz odbędą się także w Oświęcimiu. Przedstawiciele 36 państw zadeklarowali już udział w wydarzeniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl