fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Z. Ziobro o projekcie prezydenta ws. Izby Dyscyplinarnej SN: Polityka ustępstw prowadzi do dalszej agresji

Polityka ustępstw wobec żądań UE generalnie prowadzi do zwiększenia agresji wobec Polski i kolejnych żądań – powiedział szef Min. Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, pytany o prezydencki projekt ustawy ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Na wtorkowej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro był pytany o kwestię Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy. Projekt zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

„Ustawy pana prezydenta miały być kompromisem – jak wtedy je przedstawiał, po zawetowaniu ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Okazało się, że ten kompromis w wersji pana prezydenta został odrzucony i w kraju przez nadzwyczajną kastę, i przez opozycję, jak i przez Unię Europejską” – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Minister zapowiedział, że do propozycji prezydenta odniesie się w najbliższych dniach na konferencji prasowej, kiedy dokona analizy tego projektu.

„Mogę tylko powiedzieć, że polityka ustępstw wobec żądań UE generalnie prowadzi do zwiększenia agresji wobec Polski i kolejnych żądań” – oświadczył.

Min. Ziobro zauważył, że zaraz po inicjatywie prezydenta i jego wizycie w Brukseli „Bruksela dzisiaj bezprawnie egzekwuje kary nałożone na Polskę w związku z Turowem”.

„To jest bardzo namacalnym przykładem, jak Unia Europejska traktuje kolejne ustępstwa, a nawet ich zapowiedzi” – podkreślił.

Szef Min. Sprawiedliwości był również pytany o słowa lidera Partii Republikańskiej, europosła Adama Bielana, który mówił w poniedziałek, że „do końca marca musimy podjąć jakąś decyzję w związku z niewydaniem opinii do polskiego KPO, ewentualnie nawet o wycofaniu się z Funduszu Odbudowy”.

„Pomysł, który Adam Bielan jako pierwszy wyartykułował publicznie nie jest pomysłem nowym. Jest od długiego czasu dyskutowany wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. Konwencja Genewska mówi o tym, że gdy jedna strona umowy nie wywiązuje się ze swoich zobowiązaniach, to wówczas druga strona jest zwolniona ze swoich” – zaznaczył Zbigniew Ziobro. Dodał, że pomysł wycofania się z Funduszu Odbudowy nie jest pomysłem Bielana i pojawił się pierwszy raz w MSZ.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj