Wizyta ministra środowiska Jana Szyszko w PE

Dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się spotkanie polskich europosłów z prof. Janem Szyszko oraz przedstawicielami Ministerstwa Środowiska. Tematem spotkania były priorytety polskiego rządu w sprawach klimatu i środowiska.

W spotkaniu wzięli udział europosłowie i pracownicy z różnych grup politycznych Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania minister Jan Szyszko przedstawił główne priorytety i wyzwania stojące przed Ministerstwem

Środowiska w najbliższych latach. Należą do nich: gospodarka funkcjonująca w obiegu zamkniętym, stworzenie kompleksowego systemu ochrony polskich lasów, perspektywa zmian w systemie handlu prawami do emisji CO2 dla europejskich przedsiębiorców oraz edukacja ekologiczna.

Koncepcja zrównoważonego rozwoju musi być rozumiana przez wszystkich od najmłodszych po tych, którzy decydują o losach państwa – przekonywał minister Jan Szyszko.

Szef resortu przekonywał także, że szansą dla krajowej energetyki jest geotermia. Istniejący potencjał geotermalny Polski wielokrotnie przewyższa jej potrzeby energetyczne.

– Geotermia w sposób bezemisyjny daje duże zasoby energii. Jeśli chodzi o zasoby geotermalne, Polska jest europejskim potentatem i musimy tę szansę wykorzystać – mówił prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska poinformował także o działaniach podjętych przez jego resort w sprawie epidemii afrykańskiego pomoru świń oraz o licznych zaniedbaniach w gospodarowaniu zasobami Puszczy Białowieskiej i koniecznych w związku z tym krokach. – Polska będzie wzorem dla całego świata w zakresie realizacji ochrony przyrody – dodaje szef resortu.

Europoseł PiS i członek komisji ENVI w PE, Jadwiga Wiśniewska w trakcie sesji pytań i odpowiedzi podniosła problem opłacalności wydobycia złóż gazu łupkowego w Polsce.

– W trakcie konferencji naukowej na temat gazu łupkowego, w której brałam udział w Brukseli, postawiono tezę podważającą sensowność wydobycia gazu łupkowego ze względu na zbyt głębokie umiejscowienie złóż tego surowca. W jaki sposób Ministerstwo Środowiska odnosi się do tych opinii i czy są one uzasadnione? – pytała Jadwiga Wiśniewska.

Zdaniem Głównego Geologa Kraju, taką opinię uzasadniają obecnie tylko bardzo niskie ceny ropy naftowej i gazu na rynkach światowych. Natomiast same warunki geologiczne wydobycia gazu łupkowego w Polsce są korzystne dla eksploatacji.

ECR/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl