[TYLKO U NAS] Prof. Szyszko: Obawiam się, że nastąpi „dogadanie się” ws. Puszczy Białowieskiej

Proces przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej zmierza ku końcowi. Były minister środowiska prof. Jan Szyszko wyraża jednak obawy, że może dojść do tzw. próby „dogadania się”.

Były szef resortu przyznał w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam, że sam otrzymał takie propozycje. Teraz sprawę prowadzi minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Przed Trybunałem odbyły się trzy rozprawy. Komisja Europejska zarzucała polskim władzom, że pozwalając na zwiększoną wycinkę w puszczy, naruszyły dyrektywy – siedliskową oraz ptasią.

Ministerstwo tłumaczyło, że cięcia sanitarne są niezbędne ze względu na obumieranie cennych siedlisk zaatakowanych przez kornika. Podnoszono też kwestię bezpieczeństwa.

Wszystko zostało już powiedziane. W tej chwili może być już tylko i wyłącznie analiza przez Trybunał wszelkich wypowiedzi, danych i dokumentów. Taka analiza jest prowadzona. Boję się natomiast trochę tego, że będzie próba „dogadania się” na wszelki wypadek. Takie próby wcześniej już miały miejsce, ale mówiłem, że nie o to mi chodzi. Chodziło mi o to, żeby rzeczywiście implementować Naturę 2000 również do państw zachodniej Europy – mówił prof. Jan Szyszko, b. minister środowiska.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej Puszczy Białowieskiej ma zostać wydana 20 lutego br. Następnie Trybunał ma ją przeanalizować i wydać ostateczny wyrok. Decyzji możemy się spodziewać w połowie kwietnia tego roku.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem prof. Szyszki można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj