Nadal nie ma decyzji ws. zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej

Do tej pory nie została podjęta żadna decyzja, która zakładałaby zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej – zapewnił wiceminister środowiska Andrzej Konieczny. W trakcie konferencji prasowej podkreślił, że obecnie trwa inwentaryzacja.

W ubiegłym roku w puszczańskich nadleśnictwach zinwentaryzowano ok. 200 tysięcy świerków zasiedlonych przez korniki. Łączna masa tego drewna to 260 tysięcy metrów sześciennych.

Wiceminister środowiska i pełnomocnik ds. Puszczy Białowieskiej Andrzej Konieczny wskazał, że resort ma wstępne wyniki pierwszych etapów inwentaryzacji.

– Wiemy i mamy pełne przekonanie, że jest ona niepełna, więc będzie trwała jeszcze dalej. Będzie pogłębiana. Inwentaryzacja prowadzona jest już od wielu lat, bo od 2012 roku. Leśnicy prowadzą tę inwentaryzację w zakresie powierzchni, które w wyniku synergicznej działalności wielu grup owadów z wielu rodzin doprowadziły do rozpadu drzewostanów, do pogorszenia stanu zachowania cennych siedlisk, też tych priorytetowych dla wspólnoty europejskiej, więc mogą sobie państwo wyobrazić jak złożony jest to proces. Inwentaryzacja trwa i będzie trwać – powiedział Andrzej Konieczny.

Wiceminister poinformował ponadto, że na terenie puszczy trwa inwentaryzacja żyjącej w niej zwierzyny. W sobotę do puszczy mają przyjechać m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz komisji sejmowych i senackich.

Prezentowana ma być m.in. metoda pędzeń próbnych, za pomocą której liczone są zwierzęta. Polega ona na tym, że kwartały lasu są obstawiane przez obserwatorów, na których „pozycje” naganiana jest zwierzyna. Obserwatorzy zapisują jakie zwierzęta wiedzieli, ich płeć czy fazę rozwojową.

 

RIRM

drukuj