Prof. J. Szyszko: Priorytetem jest dla mnie stanięcie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w obronie polskiej przyrody

Priorytetem dla mnie jest stanięcie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w obronie prawdy i polskiej przyrody – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Odniósł się do decyzji unijnego organu, który odrzucił prośbę polskiego rządu o przeniesienie posiedzenia w sprawie Puszczy Białowieskiej z 11 września na termin wcześniejszy.

Wniosek resortu środowiska miał związek z zaplanowaną wizytą ministra Jana Szyszko w Chinach.

11 września odbywać się tam będzie 13. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia.

Minister Jan Szyszko w rozmowie z Radiem Maryja podkreślił, że jest kandydatem na prezydenta 24. Konferencji Klimatycznej i w Chinach miał m.in. przewodniczyć sesji oraz wziąć udział w panelu. Zaznaczył, że odmowna decyzja Trybunału jest zadziwiająca.

– Postaram się w jakiś sposób zadziałać, żeby załatwić problem w Pekinie, ale priorytetem dla mnie jest jednak stanięcie przed Trybunałem Sprawiedliwości w obronie prawdy, polskiej przyrody, polskiej szkoły ochrony przyrody, w obronie ludzi, którzy mieszkają na terenie Puszczy Białowieskiej. To, co dzieje się w zakresie sporu między Komisją Europejską a Polską, jest typowym skandalem, brakiem albo dobrej wiedzy, albo brakiem chęci zrozumienia tego, w jaki sposób Polacy potrafią użytkować zasoby przyrodnicze. Myślałem, że uda się ten termin przyspieszyć, a na tym podobno zależało Komisji Europejskiej, natomiast widzę, że wyraźnie chciano doprowadzić tego, żebym nie stanął przed Trybunałem – powiedział prof. Jan Szyszko.

Spór pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską dotyczy prowadzonej w Puszczy Białowieskiej sanitarnej wycinki związanej z występowaniem kornika drukarza.

Unijny organ chce wymusić na Polsce zaprzestanie tych działań i oskarża polski rząd o łamanie unijnych przepisów.

Ministerstwo Środowiska kontynuuje wycinkę, a jego przedstawiciele podkreślają, że jest ona zgodna z prawem i ma na celu ochronę Puszczy Białowieskiej.

RIRM

drukuj