fot. twitter.com

Przynajmniej 16 spotkań w ramach konsultacji dot. referendum konstytucyjnego

W ramach konsultacji ws. referendum konstytucyjnego odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań we wszystkich stolicach województw w Polsce.

Pierwsze cztery spotkania będą zorganizowane: 18 września w Rzeszowie – w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego, 22 września w siedzibie sejmiku województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, 29 września w urzędzie miasta Kielce i 16 października w Poznaniu, w Pałacu Działyńskich.

Chcemy, żeby ok. 10 pytań w referendum dotyczącym konstytucji, były pytaniami, które stanowią efekt pogłębionej rozmowy z Polakami – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta i pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha.

Podkreślił, że Konstytucja ma być stworzona przez naród od podstaw, a nie przedstawiona narodowi do zatwierdzenia.

– Te rozmowy, te spotkania, konsultacje, które będą się odbywały zarówno w spotkaniach otwartych, jak i w spotkaniach eksperckich, debatach z konstytucjonalistami, mają nam pozwolić sformułować projekt tego postanowienia dotyczącego zarządzenia referendum ogólnokrajowego w trybie art. 125 Konstytucji RP. Chcemy, żeby ten ok. 10 pytań były pytaniami, które stanowią efekt pogłębionej rozmowy z Polakami, żeby to były pytania, które dotyczą ich spraw, które dotyczą ważnych dla nich problemów, które dotyczą kwestii ustroju Rzeczpospolitej Polskiej, ustroju społeczno-gospodarczego, które dotyczą kwestii związanych z wolnościami i prawami. Chcemy, żeby ta pogłębiona debata dzisiaj była merytoryczną rozmową o polskich problemach – zaznaczył Paweł Mucha.

Wczoraj w Gdańsku odbyła się konferencja zorganizowana przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” pod hasłem „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit”.

Zainaugurowała ona debatę dotyczącą zmian w konstytucji.

W serwisie www. prezydent.pl znajduje się także zakładka „referendum konstytucyjne”, gdzie pojawiają się ważne informacje poświęcone konsultacjom.

RIRM

drukuj