PO złoży projekt ws. Puszczy Białowieskiej

PO chce, aby cała Puszcza Białowieska była objęta ochroną. Politycy tej partii zapowiadają złożenie specjalnego projektu w tej sprawie.

Jednocześnie krytykują plan zwiększonej wycinki drzew. Apelują do ministra środowiska Jana Szyszko, by wycofał się ze swoich planów.

Szef resortu środowiska w ubiegłym tygodniu zatwierdził zwiększoną wycinkę w nadleśnictwie Białowieża. To reakcja  na rozprzestrzenianie się kornika drukarza w puszczy, który powoduje obumieranie kolejnych drzew.

Poseł Dariusz Bąk, z sejmowej Komisji Rolnictwa, mówi, że do katastrofalnej sytuacji w puszczy doprowadziły błędne decyzje poprzedniego rządu.

Na terenie nadleśnictw powinna być prowadzona czynna ochrona. Niestety, błędne i świadome decyzje, podjęte z premedytacją przez poprzedni układ rządowy PO-PSL, doprowadziły do tego, że zakazano usuwać drzew, które są porażone przez korniki. W tej chwili mamy do czynienia z „cmentarzyskiem” na terenie Puszczy Białowieskiej, ale jeszcze wiele drzew żyje i minister Jan Szyszko podjął decyzję, że należy ratować puszczę, żeby puszcza całkowicie nie zamarła – zaznacza poseł Dariusz Bąk.

Według planów Ministerstwa Środowiska, na jednej trzeciej powierzchni trzech nadleśnictw gospodarczych w puszczy (Białowieża, Hajnówka, Browsk) nie będzie prowadzona działalność gospodarcza, a puszcza zostanie pozostawiona sama sobie.

Na pozostałych dwóch trzecich prowadzone mają być działania z zakresu inżynierii ekologicznej – może to być np. wycinka czy nowe nasadzenia drzew.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl