fot. PAP/Artur Reszko

UNESCO wzywa do zaprzestania wycinki najstarszego drzewostanu Puszy Białowieskiej

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wzywa polskie władze do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej i przyjęcia misji ekspertów. Informację podała Polska Agencja Prasowa.

Po poprawkach, które zgłosił Kazachstan, zgodzono się na wydłużenie terminu przedstawienia raportu o stanie zachowania puszczy do grudnia 2018 r., ale znalazł się tam zapis o możliwym wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko w rozmowie z naszą redakcją powiedział, że w tej sytuacji resort bardzo oczekuje na wizytację terenu Puszczy przez ekspertów UNESCO. Szef resortu środowiska ma nadzieję, że to wyjaśni całą sprawę i nieporozumienia.

To jest obrażanie Polski. Jesteśmy krajem, który posiada unikatową bioróżnorodność, a jest ona wynikiem naszej działalności gospodarczej, jak np. polskiego leśnictwa, rolnictwa czy łowiectwa. Mówi się, że Polska niszczy bioróżnorodność, wycina toporem te wszystkie drzewa. Niech ci ludzie przyjadą i zobaczą jak wygląda puszcza, kto to spowodował i jakie są konkretne dane. Niech członkowie UNESCO powiedzą: „Tak, ja jestem zwolennikiem zupełnej ochrony biernej” . Pytanie jednak, co będzie z tymi gatunkami, siedliskami, które są priorytetem z punktu widzenia Unii Europejskiej i miały trwać? Za to trzeba będzie wziąć odpowiedzialność – podkreślał minister Szyszko.

Na terenie puszczy prowadzone są działania ochronne, które spotkały się ze sprzeciwem ekologów. Polska jest oskarżana, że niszczy dziedzictwo przyrodnicze.

W połowie kwietnia Komisja Europejska wezwała Polskę do wstrzymania zaplanowanych cięć w Puszczy Białowieskiej. Resort środowiska podkreśla, że działa zgodnie z prawem – polskim i europejskim – które zobowiązuje nasz kraj do ochrony gatunków i siedlisk cennych dla Unii Europejskiej.

RIRM/PAP

drukuj