fot. PAP/EPA

Rosyjskie bombowce strategiczne ostrzelały pozycje IS w Syrii

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS po starcie z bazy Engels w Rosji i tankowaniu w powietrzu przeprowadziły ostrzały pociskami manewrującymi Ch-101 z dystansu około 1000 km, których celem były obiekty Państwa Islamskiego w Syrii – podał rosyjski resort obrony.

Rosyjskie ministerstwo poinformowało w środę, że naloty przeprowadzono na obiekty Państwa Islamskiego (IS) na granicy prowincji Hama i Hims.

„W rezultacie ataku zniszczone zostały trzy duże składy broni i amunicji, a także punkt dowodzenia terrorystów” – poinformował resort.

Wykorzystane pociski manewrujące to najnowsze precyzyjne Ch-101; bombowce dalekiego zasięgu eskortowane były przez rosyjskie myśliwce z bazy Hmejmim w Syrii koło miasta Latakia.

Komunikat ministerstwa obrony nie podaje, ile bombowców uczestniczyło w ataku, ani ile pocisków manewrujących zostało wystrzelonych. Resort zapewnił, że zadanie zostało wykonane z powodzeniem i wszystkie samoloty powróciły do baz w Rosji.

Podobny ostrzał pociskami manewrującymi Ch-101 na cele w Syrii bombowce Tu-95MS przeprowadziły w lutym br.

Z kolei 23 czerwca Rosja poinformowała o ostrzale pociskami Kalibr obiektów IS w prowincji Hama w Syrii, dokonanym z okrętów znajdujących się we wschodniej części Morza Śródziemnego.

PAP/RIRM

drukuj