By Stormbringer76 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7202830

Ekologiczne Forum Młodzieży wystosowało apel o przywrócenie zrównoważonej gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej

Cały rejon Puszczy Białowieskiej obumiera w sensie dosłownym i przenośnym. Utracone zostały tysiące miejsc pracy, podatki dla samorządów, produkcja i przerób drewna oraz wiara w powrót normalności dla tego rejonu – czytamy w apelu Ekologicznego Forum Młodzieży. 

Apel o przywrócenie zrównoważonej gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej

W dobie agresji rosyjskiej na Ukrainę, trwającego kryzysu gospodarczego, energetycznego, szalejącej inflacji zachodzi pauperyzacja i wykluczenie energetyczne mieszkańców niezurbanizowanych rejonów Polski. Jednocześnie pomimo wielu obietnic uzdrowienia sytuacji lokalnych społeczności w powiecie hajnowskim nadal trwa dramat zamierania Puszczy Białowieskiej i lokalnej społeczności żyjącej w tym rejonie.

Pomimo faktu, że przyrost drewna w lasach gospodarczych trzech nadleśnictw Puszczy Białowieskiej – Nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka to ponad 300 tysięcy m3 rocznie oraz zalegania zamarłych kilku milionów drzew o minimalnej szacunkowej wartości ponad 1 miliard 200 milionów złotych, drewno dla miejscowej ludności w celu ogrzania domów i przygotowania posiłków jest dowożone do miejscowości w Puszczy Białowieskiej nawet z odległości ponad 100 kilometrów.

A do tego, jak na ironię wystarczy niedopałek papierosa czy inne zaprószenie ognia a zlokalizowany w Puszczy Białowieskiej magazyn wojskowej amunicji może wylecieć w powietrze!

Cały rejon Puszczy Białowieskiej obumiera w sensie dosłownym i przenośnym. Utracone zostały tysiące miejsc pracy, podatki dla samorządów, produkcja i przerób drewna oraz wiara w powrót normalności dla tego rejonu. Przeprowadzono swoisty eksperyment na miejscowej ludności – miały być pieniądze z turystyki i wypoczynku a jest rozczarowanie, gorycz i brak perspektyw dla miejscowej, rdzennej ludności. Ostatni artykuł w tygodniku Gazecie Polskiej z 31 sierpnia 2022 roku pokazuje, że Minister Środowiska Profesor Jan Szyszko miał rację i dokładnie przed takim scenariuszem ostrzegał już w 2017 roku.

W związku z zasygnalizowaną sytuacją jako Ekologiczne Forum Młodzieży żądamy:

  1. zabezpieczenia mieszkańców lokalnych społeczności rejonu Puszczy Białowieskiej w przystępne cenowo drewno opałowe, które leży i gnije na ich oczach;
  2. usunięcia uschniętych i usychających drzew powodujących zagrożenie pożarem i wybuchem w jednostce wojskowej z magazynem amunicji na terenie Nadleśnictwa Hajnówka;
  3. rozpoczęcia procesu uprzątania i zbycia zamarłych kilku milionów drzew o minimalnej szacunkowej wartości ponad 1 miliard 200 milionów złotych;
  4. przywrócenia prawidłowej zrównoważonej gospodarki leśnej w nadleśnictwach gospodarczych Puszczy Białowieskiej.

Zarząd Fundacji

Ekologiczne Forum Młodzieży

Warto zaznaczyć, że Ekologiczne Forum Młodzieży jest ogólnopolską organizacją, która zrzesza ludzi dbających o ochronę środowiska, łowiectwo, polską tradycję oraz tożsamość narodową.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl