fot. pixabay.com

Podpisano umowy z KE dot. Funduszu Odbudowy

Komisja Europejska i Polska podpisały umowy dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy – poinformowała rzecznik KE, Veerle Nuyts. W dalszym ciągu negocjowane jest porozumienie operacyjne. Po podpisaniu obu dokumentów Polska będzie mogła złożyć swój pierwszy wniosek o płatność.

Warunkiem wypłaty środków jest realizacja tzw. kamieni milowych. Europoseł Bogdan Rzońca wskazał, że podpisane porozumienie ma wyłącznie charakter techniczny.

– To jest zabieg stricte administracyjny. To jest techniczne wyposażenie dwóch stron – Polski i Komisji Europejskiej – na wypadek, gdyby Polska złożyła wniosek o płatności. To właśnie przez to porozumienie będzie możliwe wypłacenie Polsce pieniędzy na złożone płatności. Natomiast to nic nie zmienia w zakresie np. odstąpienia od realizacji kamieni milowych, czyli żądania przez Komisję Europejską wprowadzenia reform polskiego systemu prawnego – zaznaczył eurodeputowany.

Polski KPO został zaakceptowany na początku czerwca 2022 roku. Rząd dokonał uzgodnionych z KE zmian w wymiarze sprawiedliwości. Środki nie zostały wypłacone.

Polska ma otrzymać blisko 24 mld euro w ramach dotacji i 11,5 mld euro w ramach pożyczek.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl