fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

UE przedłuża pomoc dla sektora mleczarskiego

Unia Europejska przedłuża pomoc dla sektora mleczarskiego, z której korzystają także polscy producenci. Komisja Europejska poinformowała, że program dopłat do kosztów prywatnego przechowywania mleka w proszku i masła został przedłużony do 30 września.

Państwa Unii Europejskiej zaakceptowały propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Program ten Komisja Europejska wprowadziła jesienią 2014 r., aby złagodzić skutki wprowadzenia wówczas przez Rosję embarga na import produktów rolno-spożywczych z Unii Europejskiej. W związku z utrzymującą się trudną sytuacją na rynku mleka, program wsparcia dla tego sektora przedłużano już trzykrotnie.

Poseł Grzegorz Wojciechowski z sejmowej komisji rolnictwa mówi, że decyzja Komisji Europejskiej to niewątpliwie pomoc dla naszych rolników, ale, niestety, nie rozwiązuje ona problemu.

– Samo to rozwiązanie nie jest wystarczające, bo to jedynie odkłada w czasie rozwiązanie problemu. Potrzebne są szersze działania, szersza pomoc dla sektora mleczarskiego, promocja naszego sektora mleczarskiego na rynku zarówno UE, jak i poza tym rynkiem (…) Nasz polski rynek jest w tej chwili bardzo mocno opanowany przez producentów z innych krajów. Również tu są potrzebne działania, aby udział polskich produktów mleczarskich na polskim rynku był znacznie większy – podkreśla poseł Grzegorz Wojciechowski.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że z programu dopłat do prywatnego przechowywania mleka w proszku i masła korzystają producenci z Polski, Belgii, Francji, Niemiec, Holandii, Litwy, Irlandii, Austrii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

RIRM

drukuj