(fot. PAP)

1 marca debata o wejściu Polski w strefę euro

Debata na temat wejścia Polski do strefy euro odbędzie się 1 marca, a nie 18 lutego, jak wcześniej planowano – poinformowała rzecznik prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Na początku lutego premier Donald Tusk zapowiedział, że 19 lutego odbędzie się w Sejmie debata dotycząca paktu fiskalnego. Zdaniem premiera debata w tej sprawie ma być połączona z dyskusją o przyszłości eurolandu i polskiej drodze do przyjęcia euro. Tusk dodał, że wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim ustalili, iż tematem najbliższej Rady Gabinetowej będą warunki wejścia Polski do strefy euro. Posiedzenie ma odbyć się w lutym.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

W grudniu ubiegłego roku na nowo dyskusję o miejscu Polski w strefie euro rozpoczął premier Donald Tusk, informując, że dla wejścia do strefy euro potrzebny jest szerszy konsensus niż tylko koalicji rządowej, a wcześniej musi zostać wykonana analiza konstytucyjna, czy możemy przystąpić do wspólnej waluty bez zmiany ustawy zasadniczej.

PAP/RIRM

drukuj