fot. PAP/Paweł Supernak

A. Macierewicz: obrona terytorialna ma być integralną częścią armii

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz obserwował dziś wspólne ćwiczenia armii i ochotników na poligonie w podwarszawskiej Wesołej. Podczas konferencji prasowej poinformował, że celem ostatecznym działań jest to, by obrona terytorialna była integralną częścią armii.

Minister przypomniał, że ćwiczenia na poligonie w Wesołej nie są pierwszymi tego typu. Dwa tygodnie temu podobne manewry odbyły się w Siedlcach.

Szef MON-u dodał, że spośród tysiąca ochotników, którzy rozpoczęli kilka lat temu pracę w ramach stowarzyszenia FIA, dobrze wyszkoliło się 220 żołnierzy. Są oni zdolni realizować zadania instruktorskie. Jak stwierdził minister, jest to olbrzymi potencjał.

Antoni Macierewicz zaznaczył, że ćwiczenia pokazały współdziałanie profesjonalnego wojska, brygady pancernej ze stowarzyszeniami proobronnymi i klasami wojskowymi.

– To daje nam pokaz rzeczywistego systemu pozwalającego liczyć na to, że plan, jaki został przedstawiony przeze mnie na początku mojej misji w Ministerstwie Obrony Narodowej (czyli plan rozpoczęcia już w tym roku  obrony terytorialnej kraju) zostanie zrealizowany. Powtarzam: mamy tutaj do czynienia z organizacją, która realizuje pełną gamę ćwiczeń – zarówno związanych z odbudową ducha obronnego w społeczeństwie, jak i z działaniami, które będą zmierzać do budowy obrony terytorialnej kraju, jako integralnej części armii – bo to jest ostateczny cel naszych działań –  podkreślił minister Antoni Macierewicz.

Minister poinformował ponadto, że są pierwsze efekty – w postaci brygad na wschodzie Polski, które zaczną pracować pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku.

Resort obrony narodowej chce, by wspólne ćwiczenia armii i ochotników odbywały się raz na miesiąc. Zapowiada także, że weźmie na siebie większą odpowiedzialność za wsparcie finansowe organizacji proobronnych.

Organizatorem dwudniowego szkolenia jest Biuro do Spraw Proobronnych MON przy współudziale Stowarzyszenia „Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią” i 1 Brygady Pancernej.

RIRM

drukuj