R. Bochenek: Premier spotka się z szefami MSZ i MON; będzie rozmawiać z prezydentem

Premier Beata Szydło w związku z działaniami USA w Syrii spotka się dzisiaj z szefami MSZ Witoldem Waszczykowskim i MON Antonim Macierewiczem; będzie rozmawiała także z prezydentem Andrzejem Dudą – zapowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

USA dokonały w piątek nad ranem ataku na bazę lotnictwa syryjskiego z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Była to odpowiedź na atak bronią chemiczną na opanowane przez rebeliantów miasto, o który Waszyngton oskarżył prezydenta Syrii Asada.

„W związku z działaniami, które podjęła Ameryka przeciwko Syrii pani premier Beata Szydło spotka się dziś z panem ministrem Waszczykowskim i ministrem Antonim Macierewiczem. Będą te sprawy na pewno omawiać” – powiedział w TVP Info rzecznik rządu.

Poinformował, że premier Szydło będzie także rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Chcemy być na bieżąco z tym, co się dzieje na Bliskim Wschodzie. To sytuacja oczywiście niecodzienna, nadzwyczajna i chcemy mieć nad tym kontrolę” – dodał Bochenek.

Jak podkreślił, Polska uczestniczy w koalicji przeciwko ISIS i włącza się w działania na Bliskim Wschodzie mającym ustabilizować sytuację.

„W ostatnim czasie pan Bashar Al Asad przekroczył pewną granicę, użył broni chemicznej w stosunku do ludności chemicznej” – powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że polski rząd popiera działania, które zmierzają do zakończenia kryzysu humanitarnego i wojny na Bliskim Wschodzie.

Prezydent USA Donald Trump wezwał w czwartek „cywilizowane kraje” do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych i położenia kresu rozlewowi krwi w Syrii.

PAP/RIRM

drukuj