J. Szewczak: Sensem rządzenia jest poprawa sytuacji Polaków

„Sensem rządzenia krajem jest to, żeby poprawiać sytuację Polaków, a nie dbać o bilanse, zyski zagranicznych koncernów, zagranicznych banków” – mówił na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” poseł Janusz Szewczak.

W rozmowie z o. Januszem Dyrkiem CSsR, ekonomista podsumował wyjazdowe posiedzenie klubu PiS w Jachrance od strony gospodarczej. Poseł mówił, że w sobotniej części wyjazdowego posiedzenia klubu została poruszona kwestia spółek Skarbu Państwa, którą oczywiście interesują się parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy.

Pamiętajmy to są jednak największe firmy – właściwie jedyne – polskie duże firmy. Nie mamy w nich 100 proc. udziału tylko często są to raptem udziały na poziomie 20-30 proc. Resztą z zysku trzeba się dzielić z akcjonariuszami, często zagranicznymi podmiotami. Dla dochodów podatkowych takie firmy jak KGHM, Orlen czy PKO BP są fundamentalne – podkreślał ekonomista.

Te zawirowania, które miały ostatnio miejsce, jak mówił poseł, każą się zastanowić właściwie, jaki powinien być cel, jaka powinna być koncepcja użycia tych rodowych sreber, bo większą cześć majątku narodowego, (poprzednicy i jeszcze poprzednie rządy) z małymi wyjątkami wyprzedano, często za bezcen, głównie kapitałowi zagranicznemu.

Mamy mało z tego własnego majątku narodowego. Tym bardziej trzeba go bardzo racjonalnie wykorzystywać do spraw, które by nam generowały dochody. Kiedy nie ma się majątku to i z reguły nie ma dochodu. Sam przychód z pracy na rozwój gospodarczy państwa polskiego nie wystarczy. Chcemy repolonizować struktury finansowe, chcemy ponownego uprzemysłowienia kraju – akcentował parlamentarzysta.

Poseł Janusz Szewczak zauważał, że reformy społeczne w tym program „Rodzina 500 plus”, „Mieszkanie plus” wymagają sporych dochodów w budżecie.

Oczywiście system uszczelniania dochodów podatkowych, który jest realizowany obecnie jest ważny, ale potrzebujemy też prężnych podmiotów gospodarczych. Takimi są właśnie spółki Skarbu Państwa. Stąd też tak ważna rola przykładana do tego żeby były one personalnie, fachowo obsadzane, a w kwestiach formalnych przestrzegane były wszystkie procedury – podkreślał poseł.

Janusz Szewczak nie ukrywał, że zawsze jest tak, że to człowiek jest najsłabszym ogniwem pewnych struktur, ale jak powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński „jeśli zdarzają się pomyłki to trzeba je szybko skorygować”. Należy, jak mówił poseł PiS, starać się dobierać do władz spółek ludzi mądrych, z wizją, ludzi uczciwych, o twardych charakterach i kręgosłupach. Szybka reakcja ze strony premier Beaty Szydło i kierownictwa obozu rządzącego, która nastąpiła na wieść o możliwych nieprawidłowościach w spółkach Skarbu Państwa jest dowodem na to, że rządzący w przeciwieństwie do swoich poprzedników potrafią wyciągać wnioski, konsekwencję i odpowiednio reagować.

To jest dowód na to, że jest zupełnie inna reakcja, inne tempo naprawiania błędów. Celem jest to, że to musi być majątek, który będzie służył wszystkim Polakom, który będzie nas wspierał w tych innowacyjnych pomysłach, a ich nie brakuje. W rządzie jest cały szereg nowych pomysłów na to gdzie widzimy te rozwojowe szanse dla polskiej gospodarki, dla polskich finansów. Tym bardziej należy racjonalnie i uczciwie tym majątkiem zarządzać, bo nie mamy zbyt wielu źródeł zasilania. Oczywiście potrzebni są Polsce wizjonerzy gospodarczy, ale też potrzebne jest uczciwe rzemiosło, gdzie te nasze duże spółki energetyczne, paliwowe, czy chemiczne będą generować niezbędne dochody, aby ten budżet zapewnić.[…] Taki jest sens tego rządzenia żeby poprawiać sytuację Polaków, a nie dbać o bilanse, zyski zagranicznych koncernów, zagranicznych banków – podkreślał ekonomista.

Jeśli jest się Polakiem to należy mieć polskie obowiązki i trzeba myśleć o tym żeby zapewnić i dbać o dobro wspólne, nie tylko o dobro własne, mówił poseł Szewczak.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj