Rząd przyjął projekt dot. WOT

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący powołania Wojsk Obrony Terytorialnej. WOT mają uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, a także zdolności do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

Nowelizacja zakłada również wprowadzenie terytorialnej służby wojskowej (TSW). Będzie ona pełniona rotacyjnie  minimum jeden weekend w miesiącu – i dyspozycyjnie. Okres dyspozycji ma być zarezerwowany np. na pracę, samokształcenie i doskonalenie zawodowe. Ponadto wprowadzono tytuł „żołnierz OT”.

Cezariusz Stolarczyk, były żołnierz sił specjalnych, zwraca uwagę, że Obroną Terytorialną jest zainteresowanych wielu młodych ludzi.

– Werbować tych ludzi nie trzeba. Z tego co zauważyłem, sporo ludzi młodych wykazuje się bardzo dużym patriotyzmem i sami na ochotnika chcą uczestniczyć w tej obronie terytorialnej. Widzę na przykładzie tych szkoleń strzeleckich, które przeprowadzam, że przychodzi bardzo dużo młodzieży. Chcą, żeby na bazie klubów strzeleckich, takich jak mój, stworzyć grupę, „pluton” obrony terytorialnej i szkolić się jak najczęściej ze strzelania, z taktyki, z działań leśnych czy miejskich. Żeby nie zrazić tej młodzieży, moim zdaniem, powinny być częste ćwiczenia – przynajmniej raz w miesiącu (…) i tu chodzi o to, żeby te zajęcia były ciekawe, żeby młodych zainteresować, by chcieli tę wiedzę pogłębiać – mówi Cezariusz Stolarczyk.

Powołanie WOT  jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Rząd zakłada, że nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl