Powraca temat budowy Via Carpatia

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce budować szlak Via Carpatia. O połączeniu drogowym kilku państw Europy wspomniał podczas przedstawiania informacji nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

Minister zapowiedział także promocje inicjatyw infrastrukturalnych wśród państw połączonych masywem Karpat. Budowę Via Carpatia planował jeszcze poprzedni rząd PiS-u. W 2008 roku inwestycję zablokowała Platforma Obywatelska. Droga miała być wybudowana ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Pochodzący z podkarpacia Europoseł Stanisław Ożóg mówi, że Via Carpatia będzie miała strategiczne znaczenie dla całego regionu.

– Ta droga może łączyć Skandynawię z portami Morza Śródziemnego. Przechodzi przez siedem krajów Europy i ma znaczenie nie tylko gospodarcze. Byłby to jedyny układ transportowy w układzie południkowym. Tak samo ze względów bezpieczeństwa, zabezpieczenia możliwości transportu różnego rodzaju taboru, co jest nie bez znaczenia wobec sytuacji, jaka jest w tej chwili w Europie – wskazuje polityk.

3 marca w Warszawie odbędzie się spotkanie ministrów transportu ws. szlaku Via Carpatia, na którym podpisana zostanie wspólna deklaracja.

Droga w Polsce ma liczyć 700 km. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała już decyzję środowiskową na odcinek na południe od Rzeszowa – do granicy ze Słowacją. Odcinek S19 Lublin-Rzeszów ma już zapewnione finansowanie.

RIRM

drukuj