fot. pixabay.com

Trwają prace nad uregulowaniem tranzytu ukraińskich towarów przez Polskę

Po wprowadzeniu zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy trwają prace nad uregulowaniem kwestii tranzytu. Polska rozmawia na ten temat z Kijowem. Komisja Europejska podnosi, że kraje członkowskie nie mogą same decydować o handlu, bo jest to kompetencja unijna.

Od soboty do Polski nie wjeżdżają produkty rolne z Ukrainy. To konsekwencja wejścia w życie rozporządzenia zakazującego importu m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.

– Na dzień dzisiejszy w imieniu rolników i nas jako parlamentarzystów mogę powiedzieć, że jest to decyzja bardzo słuszna, chociaż trudna i kontrowersyjna dla Unii Europejskiej, ale musimy bronić naszych rolników, gospodarstw, jeśli mamy pomagać Ukrainie, to nie możemy zbankrutować – powiedział senator PiS i przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Chróścikowski.

Polska jest liderem pomocy przekazywanej Ukrainie. Jednak w tej sytuacji sytuacja polskich rolników powinna być dla rządu priorytetem. Zakaz importu produktów z Ukrainy obowiązuje do 30 czerwca. Decyzja nie spodobała się w Kijowie. Polska proponuje uregulowanie kwestii tranzytu i prowadzi negocjacje na ten temat z Ukrainą. Chodzi o stuprocentową pewność, że produkty, które zdestabilizowały nasz rynek, nie będą zostawały w Polsce.

– Oczekujemy wspólnego porozumienia z władzami Ukrainy, bo one muszą się zobowiązać, że jeżeli transport (…) miałby przejść, to musi być gwarancja, że on zostanie wysłany do portów czy do innych krajów – podkreślił Jerzy Chróścikowski.

Ukraińskie zboże zalewa nie tylko Polskę, ale i inne kraje przyfrontowe. Słowacja i Węgry zdecydowały o wprowadzeniu podobnych obostrzeń. Głos w tej sprawie zabrała Komisja Europejska, zdaniem której tego typu decyzje nie mogą być podejmowane w państwach członkowskich, bo handel jest kompetencją Unii Europejskiej. Senator PiS Jerzy Chróścikowski zwrócił uwagę, że problem wymaga współpracy.

– Wspólne działanie musi być, żebyśmy Unii Europejskiej powiedzieli „nie” na to, co ona robi, na to, na co ona pozwala – wskazał polityk.

Na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości oprócz zakazu wwozu produktów rolniczych z Ukrainy padły deklaracje o utrzymaniu dopłat do nawozów oraz o dopłatach do skupu zboża. Za tonę pszenicy rolnik ma dostać minimum 1400 złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl