Ukraina – Saakaszwili gubernatorem obwodu odeskiego

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego gubernatorem obwodu odeskiego, na południu kraju. Poroszenko nadał mu przed nominacją ukraińskie obywatelstwo. 

Prezydent Ukrainy oświadczył, że oczekuje, iż pod rządami Saakaszwilego zmiany w obwodzie odeskim będą widoczne w ciągu jednego roku. Podkreślił, że region ten odgrywa ważną rolę w zachowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Mniej ważnym wyzwaniem jest walka z korupcją, niesprawiedliwością, niezreformowaną gospodarką, walka o realną decentralizację i budowę tego, o co ludzie walczyli podczas rewolucji godności na Majdanie – mówił Poroszenko.

Komentatorzy uznali decyzję o mianowaniu Saakaszwilego za sensacyjną i przypuszczają, że jego zadaniem będzie przekształcenie obwodu odeskiego we wzorzec reform dla innych regionów. Były prezydent Gruzji miałby także doprowadzić do ograniczenia wpływów, które posiada w tym obwodzie skonfliktowany z Poroszenką oligarcha Ihor Kołomojski. Pojawiają się nawet głosy, że Gruzin objął obwód odeski, by pokazać tam swą efektywność, a następnie zostać premierem Ukrainy.

Kandydaturę Saakaszwilego na szefa administracji obwodowej w Odessie wysunął rząd, jednak – jak napisał w piątek na Facebooku rzecznik Poroszenki Swiatosław Cehołko – była to odpowiedź na inicjatywę prezydenta.

Sam Saakaszwili na swoim profilu na Facebooku zamieścił w piątek wpis, w którym zapewnił o swej sympatii dla Odessy. Były prezydent Gruzji kieruje międzynarodową radą konsultacyjną ds. reform stworzoną przy urzędzie prezydenta Ukrainy.

Latem 2014 roku prokuratura generalna w Gruzji postawiła Saakaszwilemu zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku.

PAP/RIRM

drukuj