fot. pixabay.com

Parlament Europejski: rozmowy w sprawie Ukrainy w UE

1 lutego w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Szczegółowy porządek obrad poznamy w najbliższym czasie, ale już teraz w Parlamencie Europejskim prowadzone są dyskusje w sprawie roli rozmów akcesyjnych unijnych liderów z Ukrainą.

W Parlamencie Europejskim oczywistością jest, że unijni przywódcy zdecydowanie potępiają rosyjską wojnę oraz deklarują niezmienną solidarność z Ukrainą i jej obywatelami. Co więcej, Rada Europejska w połowie grudnia 2023 r. pochwaliła się nawet, że od początku wojny Unia i jej państwa członkowskie udostępniły Ukrainie ok. 85 mld euro. Taka pomoc to jedno, ale potencjalne szybkie przyjęcie Ukrainy do UE to zupełnie co innego. Akcesja tego kraju do Wspólnoty nie jest wcale czymś oczywistym.

Przypomnieć należy, że pod koniec ubiegłego roku unijni przywódcy wyrazili zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Kijowem. Ukraina wystąpiła o członkostwo w Unii Europejskiej w lutym 2022 r., a w czerwcu 2022 r. uzyskała status kraju kandydującego. Co prawda Traktat z Lizbony mówi wyraźnie, że każde państwo europejskie może złożyć wniosek o członkostwo w Unii, ale pod pewnymi warunkami. W artykule 49. Traktatu o Unii Europejskiej napisano, że taki kraj szanuje wartości, o których mowa w art. 2. i zobowiązuje się je wspierać. Chodzi m.in. o państwo prawa, demokrację, równość czy wolność.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki z PiS, podkreślił, że droga między oficjalnym zaproszeniem Kijowa do Wspólnoty a samą akcesją może być długa.

– Po pierwsze – bardzo duża korupcja na Ukrainie może być pretekstem lub powodem, żeby opóźnić jej marsz do Unii. Po drugie – cały czas na terytorium Ukrainy jest wojna i 1/5 tego terytorium jest zajmowana przez Rosjan. Wreszcie po trzecie – kwestia istotnych różnic interesów, ponieważ rolnicza Ukraina będzie chciała olbrzymich środków z unijnej polityki rolnej, a tutaj konkurentem jest nie tylko Polska, ale także Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja. To może spowodować opóźnienie wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej – mówił Ryszard Czarnecki.

Umowa między państwami członkowskimi a krajem ubiegającym się o członkostwo podlega ratyfikacji przez wszystkie umawiające się państwa, zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl