W Parlamencie Europejskim zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona życiu św. Maksymiliana Marii Kolbego

W Parlamencie Europejskim zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona życiu św. Maksymiliana Marii Kolbego. To inicjatywa europosła PiS-u Patryka Jakiego. Obecnie trwają rozmowy dotyczące m.in. ustalenia daty otwarcia ekspozycji.

Wystawa ma ukazać życie polskiego franciszkanina, w tym jego misję ewangelizacyjną i heroizm podczas II wojny światowej. W ten sposób Patryk Jaki chce przypomnieć historię Europy i jej chrześcijańskie korzenie.

– Europie trzeba przypominać jej chrześcijańskie korzenie. Nasz święty Maksymilian Maria Kolbe jest w Polsce bardzo dobrze znany z heroicznego czynu, którego dokonał, czyli oddania życia za Franciszka Gajowniczka w Auschwitz, gdzie został zagłodzony na śmierć przez Niemców. Jego postawa, życie to nie tylko to wydarzenie w Auschwitz, ale również piękna praca ewangelizacyjna – wskazał Patryk Jaki.

Europoseł zaznaczył, że wystawa to też odpowiedź na ostatnie słowa wiceprzewodniczącej PE Katariny Barley o „zagłodzeniu finansowym Węgier”.

– Być może pani Barley, która codziennie będzie mijała tę wystawę i inni Niemcy, którzy używają tego haniebnego sformułowania wobec Polaków, zrozumieją, jak bardzo niewłaściwe jest to postępowanie, bo Niemcy rzeczywiście zagłodzili na śmierć św. Maksymiliana Marię Kolbego za to, że bronił wartości. Dzisiaj Niemcy bardzo często mówią o wartościach i być może dobrze by było, żeby lepiej znali historię, żeby świat nauczył się wreszcie odróżniać oprawcę od ofiary – powiedział Patryk Jaki.

Św. Maksymilian Maria Kolbe był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pod koniec lipca 1941 r. oddał życie za współwięźnia. Przez 2 tygodnie przebywał w celi głodowej. Dobity zastrzykiem fenolu franciszkanin zmarł 14 sierpnia 1941 r.

RIRM

drukuj