Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. chrześcijan

Parlament Europejski przegłosował dokument w sprawie niedawnych ataków w Wigilię Bożego Narodzenia w stanie Plateau w Nigerii. Przyjęty tekst to rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 8 lutego bieżącego roku.

Chociaż w tytule rezolucji nie pada słowo „chrześcijanie”, to w pierwszym punkcie tego dokumentu Parlament Europejski zdecydowanie potępił akty przemocy, które miały miejsce w czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia i które są wymierzone w chrześcijan oraz inne społeczności, oraz „doprowadziły do bezprecedensowej liczby ofiar śmiertelnych, rannych i wysiedleń”.

Tym samym europosłowie wyrazili solidarność z poszkodowanymi oraz wezwali władze Nigerii do podjęcia działań przeciwko ugrupowaniom islamistycznym, które zdaniem głosujących wykorzystują konflikt między rolnikami a pasterzami. W rezolucji wezwano również władze tego kraju do zajęcia się pierwotnymi przyczynami tego konfliktu, a także wysłano ostrzeżenie, że konflikt może być wykorzystywany do szerzenia nienawiści na tle religijnym.

Parlament Europejski „wzywa władze Nigerii do przeprowadzenia dokładnego i niezależnego dochodzenia w sprawie ataków przeprowadzonych w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz do dopilnowania, by osoby odpowiedzialne zostały pociągnięte do odpowiedzialności (…) W dniach 23–25 grudnia 2023 r. uzbrojeni napastnicy zaatakowali ponad 160 wsi w rejonie Bokkos, Barkin Ladi i Mangu w stanie Plateau, zabijając ponad 335 osób, w tym co najmniej 200 członków społeczności chrześcijańskich” – czytamy w przyjętej rezolucji.

Dokument trafi teraz m.in. do Rady, Komisji, a także rządu i parlamentu Nigerii.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl