Fot. sxc.hu

Trudny czas dla leśnictwa

Utrata przez Polskę kontroli nad lasami – taki może być skutek zmian w traktatach, które proponuje komisja środowiska w Parlamencie Europejskim. Zgodnie z nimi leśnictwo miałoby zostać przeniesione z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych, które są opisane w traktacie o Unii Europejskiej. Tym samym byłoby ono dołączone do rolnictwa i rybołówstwa.

Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, mówił, że przez to Unia Europejska miałaby prawo do powoływania się na traktaty i ewentualne wpływanie na państwo członkowskie w zakresie leśnictwa.

Dodatkowo, jak wskazał Paweł Sałek, komisja środowiska Parlamentu Europejskiego proponuje wprowadzenie do traktatów różnorodności biologicznej, ochronę ekosystemów oraz neutralności klimatycznej rozumianej jako dekarbonizacja.

Jeśli te zapisy przy reformie traktatów miałyby miejsce, to władztwo albo zarządzanie całą substancją leśną, leśnictwem przejdzie do kompetencji mieszanych. To w konsekwencji doprowadzi do tego, że państwo członkowskie – Polska – utraci kompletnie możliwość zarządzania swoim zasobem leśnym, przyrodniczym ze względu na późniejsze regulacje unijne, które będą wprowadzane – zauważył doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska.

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego zajmowała się dziś projektem opinii w sprawie odpowiedniej zmiany traktatów. Następnie ma on trafić do komisji spraw konstytucyjnych, która zbiera wnioski i propozycje związane z Konferencją o przyszłości Europy i reformą traktatów Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl