fot. Monika Bilska

Państwa UE zgodziły się na ograniczenie wydawania wiz Rosjanom

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się na zawieszenie porozumienia wizowego z Rosją. Temat wiz wydawanych obywatelom Federacji Rosyjskiej omawiano podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Pradze.

Porozumienie z Rosją zostało zawarte w 2007 r. i wprowadziło ułatwienia w otrzymywaniu wiz przez Rosjan. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym zawieszono je w części dotyczącej urzędników państwowych i biznesmenów. Teraz ograniczenia będą dotyczyć także wiz turystycznych.

Europoseł prof. Karol Karski, odnosząc się do decyzji krajów UE, stwierdził, że jest to sygnał, iż społeczność międzynarodowa dostrzega poparcie Rosjan dla agresji na Ukrainę.

– Każde ograniczenie w stosunku do Rosji jest rozwiązaniem dobrym. Mamy do czynienia z sytuacją, w której państwo to dokonało agresji na Ukrainę, mamy do czynienia z sytuacją, w której obywatele Rosji popierają te działania w sposób autentyczny, w związku z tym w sposób całościowy ponoszą również odpowiedzialność i ich prawa są ograniczane – zaznaczył eurodeputowany.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zauważył, że kraje graniczące z Rosją mogą wprowadzać wobec obywateli tego kraju dalsze ograniczenia w ruchu granicznym. Taką możliwość dają państwom UE postanowienia porozumienia z Schengen.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl