PE przyjął raport Santosa

Parlament Europejski przyjął raport Capoulasa Santosa przedstawiający stanowisko do dalszych negocjacji z Radą na temat Wspólnej Polityki Rolnej. Raport zakłada, że polscy rolnicy w budżecie na lata 2014-2020 mieliby otrzymać 36 mld 300 mln euro.

Jak mówi europoseł Janusz Wojciechowski Polska miałaby otrzymać 22 mld 100 mln euro w dopłatach bezpośrednich i 14 mld 200mln euro w ramach funduszy rozwoju obszarów wiejskich.

 – Jestem bardzo zadowolony z wyników głosowania w Parlamencie Europejskim nad tzw. raportem Santosa. To jest rezolucja dotycząca przyszłości polskiej polityki rolnej i środków pieniężnych, jakie będą przeznaczone na finansowanie wspólnej polityki. To jest o prawie 8 miliardów euro więcej niż wynegocjował rząd PO- PSL miesiąc temu w Brukseli – powiedział europoseł.

Natomiast poseł Piotr Polak z sejmowej Komisji Rolnictwa akcentuje, że przeznaczona dla Polski kwota zawarta w raporcie Santosa jest mniej więcej odzwierciedleniem tego, co powinniśmy osiągnąć w negocjacjach.

 – Jeśli uda nam się to utrzymać, to będzie to kwota, która w sposób zadawalający zagwarantuje nam wsparcie na poziomie roku bieżącego, czyli 2013 r. Oczywiście potrzeby są wielkie. Aby polskie rolnictwo mogło konkurować w sposób partnerski z rolnikami z innych krajów to wsparcie musi być jeszcze większe – zaznaczył poseł Piotr Polak.

Głosowanie w Europarlamencie to jeszcze nie koniec, teraz przed nami negocjacje w ramach Rady Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl