Trwa protest rolników

We wszystkich województwach trwa strajk rolników. Protestują przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi rolnej. Chcą by rząd przedstawił projektu stosownej ustawy.

Przed południem rolnicy wyjechali na drogi krajowe. W Radomiu struktury rolnicze manifestują przed biurem poselskim marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Największe pikiety zaplanowano w Sierpcu, Radomiu, Płocku, Ciechanowie, w okolicach Grójca, Błonia, w gminie Baboszewo oraz niedaleko Mławy – powiedział Stefan Szańkowski, przewodniczący Rady Wojewódzkiej Województwa Mazowieckiego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

– Chodzi o ustawę, zabezpieczającą sprzedaż polskiej ziemi. Poza złożonym jednym projektem PiS, przebywającym w „zamrażarce” oraz postulatem dotyczącym akcyzy i polityki rolnej, czyli stosunku premiera do naszych postulatów nic się nie dzieje – powiedział Stefan Szańkowski.

Jak zaznaczył senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jeżeli dialog ma tak wyglądać, że my ciągle przegrywamy to nie wyrażamy na to zgody.

– Szczególnym problemem jest obrót ziemią, który częściowo rozwiązany jest przez przejściowe ustalenia. Rząd nie przedstawia projektu stosownej ustawy. Mówiliśmy, pisaliśmy pisma o tym, aby warunki negocjacyjne, które rząd prowadzi w ramach wspólnej polityki rolnej, nie były gorsze, a żeby były to warunki konkurencyjne. Aby dopłaty były równe. Niestety rząd nie wywalczył tych warunków. Mamy mniejsze środki finansowe na wspólną politykę rolną – powiedział Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.

Dialog musi przekładać się na konkretne czyny – mówią zgodnie rolnicy w całej Polsce.

– Rozmawiać możemy długo, ale decyzje musza być podjęte szybko, bo z Polski wyjedzie kolejne parę milionów młodych ludzi. Naród polski musi się uwłaszczyć. Idziemy pod hasłem: Aby Polska była Polska, a polska ziemia dla polskich rolników. Kiedy byłem na Warmii dowiedziałem się, że tam kolejna polska firma wykupiła kilka tysięcy hektarów za ok. 150 mln. zł. Pytam skąd taka kwota? My nie mamy możliwości – muszą być stworzone takie mechanizmy, żeby rolnicy mogli zakupić polską ziemię na preferencyjnych warunkach. Do tej pory zyskała na tym tylko nomenklatura i biznesmeni – powiedział  Zbigniew Grajoszek z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych z Gdańska.

 

Wypowiedź Jerzego Chróścikowskiego:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Zbigniewa Grajoszka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj