Trwa szacowanie strat w rolnictwie po nawałnicach

Rolnicy liczą straty po nawałnicach. W samej tylko Wielkopolsce wichura zniszczyła ponad 2 tysiące budynków i wiele upraw. Rząd obiecuje pomoc. Wiadomo, że straty wyniosą miliony złotych.

Ostatnia nawałnica przyczyniła się do wielu szkód w gospodarstwach rolnych.

– Straty w produkcji zwierzęcej to 680 świń, 24 krowy, 194 gęsi, 450 kg ryb. Jeśli chodzi o towar, który uległ zniszczeniu to 51 tysięcy ton – wyliczał w sobotę gość „Rozmów niedokończonych” minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel.

Niektórzy rolnicy stracili niemal wszystko. Tragicznie wygląda pole kukurydzy w Nowym Mieście nad Wartą. Podobnie jest w Marzeninie, niedaleko Wrześni.

Rolnicy nie mają jak dokończyć żniw, bo na polach jest za dużo wody. Niezebrane zboża zaczynają gnić.

– Najbardziej ucierpiały gminy położone w powiecie gnieźnieńskim, wrzesińskim, śremskim – mówi Zbigniew Król z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W wyniku nawałnicy zalane są uprawy kukurydzy, rośliny okopowe, a także buraki cukrowe i warzywa gruntowe. Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy?

– Rolnicy mogą liczyć na pomoc finansową udzielaną przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wznowienie produkcji. Dotyczy to wznowienia upraw rolnych, a więc wówczas kredyt obrotowy i kredyty inwestycyjne w przypadku zniszczeń środków trwałych – tłumaczy Zbigniew Król.

Wszystko wskazuje na to, że gospodarze będą mogli skorzystać także z umorzeń składek KRUS, odroczenia rat kredytu czy zwolnień z podatku rolnego. Specjalną pomoc zapowiada rząd.

– Nowością w całej tej sprawie, nowością jeśli chodzi o pomoc, jest możliwość ubiegania się o środki do 100 tysięcy złotych w przypadku zniszczeń w budynkach inwentarskich – mówił rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Według wyliczeń rolników zanim woda opadnie, miną co najmniej 3 tygodnie. W samej tylko Wielkopolsce z powodu nawałnic ucierpiało ponad 2 tysiące gospodarstw rolnych. Straty oszacowano na ponad 20 miliony złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl