fot. flickr.com

Ostatni moment na składanie wniosków o przyznanie pomocy z programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”

Do 29 czerwca można składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Gospodarze mogą otrzymać nawet 60 tys. złotych.

Gospodarze, którzy chcą skorzystać z dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na złożenie wniosku mają czas tylko do 29 czerwca. Wówczas kończy się nabór wniosków na świadczenie z programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.

– Jest to działanie i pomoc skierowana do osób, które prowadzą gospodarstwa rolne. Chodzi o małe gospodarstwa rolne, gdyż tutaj progiem dostępu jest kryterium wielkości ekonomicznej, które wynosi 13 tys. euro – wskazał Krzysztof Żok, wicedyrektor wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Udzielenie pomocy ma na celu podniesienie wartości ekonomicznej gospodarstwa, czyli zwiększenie produkcji i dochodowości.

– W tegorocznym naborze wprowadzono szereg korzystnych zmian. Dodatkowo nie ma już zapisu, który mówił o tym, że z działania tego typu mogą skorzystać tylko i wyłącznie rolnicy ubezpieczeni – dodał Krzysztof Żok.

Aby móc ubiegać się o wsparcie, gospodarstwo rolne musi być prowadzone samodzielnie i mieć co najmniej jeden hektar. Przyznaną dotację rolnik musi przeznaczyć na rozwój gospodarstwa.

– Bardzo korzystną zmianą – poza faktem, iż nasi wnioskodawcy nie muszą być już ubezpieczeni w KRUS-ie przed dniem złożenia wniosku o płatność -jest również fakt, iż 50 proc. gruntów własnych w okresie docelowym stanowi kryterium pomocy – wyjaśniła Karolina Kolańczyk z wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pieniądze przyznawane są w dwóch ratach. Wniosek należy złożyć w oddziałach regionalnych Agencji.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj