Bruksela: będą kolejne propozycje dot. wsparcia rolników

Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan zaproponuje dziś w Brukseli dalsze środki wsparcia rolników dotkniętych rosyjskim embargiem. Rozwiązania mają  paść na posiedzeniu Rady UE ds. rolnictwa.      

Unijni ministrowie omówią trudności m.in. w sektorze wieprzowym, mlecznym i owocowo-warzywnym. Mają ocenić, czy obecne środki wspierania rynku są właściwe i skuteczne oraz czy nie trzeba środków dodatkowych.

We wrześniu ubiegłego roku zainicjowano pakiet solidarnościowy dla rolników, o wartości 500 mln euro. Dotyczy on m.in. prywatnego przechowywania mleka w proszku i wieprzowiny. Zgodnie z tym pakietem krajom członkowskim przyznano 420 mln euro na pomoc.

W ubiegłym tygodniu komisarz Hogan rozmawiał w Warszawie z szefem resortu rolnictwa Krzysztofem Jurgielem.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący rolniczej „Solidarności”, nie spodziewa się po dzisiejszych rozmowach w Brukseli jakichś rozstrzygających działań.

– Nie widzę jakichś wielkich działań, też finansowych. Widzimy kryzys w Unii Europejskiej – emigrantów – na to szukają pieniędzy. Te 420 mln euro – przypomnę – były uruchamiane po naszym proteście jeszcze w ubiegłym roku. (…) Jeździliśmy protestować z europejskimi związkami zawodowymi  do Brukseli. W tym roku zapowiedziałem panu komisarzowi, że jeżeli nie będzie podejmowanych działań interwencyjnych o uspokojenie rynków, stabilizacji rynków, pewności produkcji, będą protesty rolnicze. Lepiej teraz rozmawiać na różnych etapach, aby pomóc rozwiązać kryzys, bo embargo rosyjskie nie jest działaniem gospodarczym na rynku czy załamania rynku. To jest działanie polityczne i musimy znajdować nadzwyczajne środki – mówi senator Jerzy Chróścikowski.

Polska przekazała już Komisji Europejskiej swoje pomysły na interwencję. W sumie Komisja otrzymała około stu postulatów ze wszystkich państw Unii Europejskiej.

W piątek o wsparcie dla producentów wieprzowiny zaapelowali europosłowie PiS. Podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu podkreślali, że sytuacja polskich rolników jest szczególnie trudna w związku z afrykańskim pomorem świń, rosyjskim embargiem, a także europejską polityką rolną.


RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl