fot. flickr.com

USA przywrócą cła na produkty Unii Europejskiej?

Stany Zjednoczone zagroziły przywróceniem ceł na niektóre produkty Unii Europejskiej – podała w piątek agencja Associated Press. Jest to forma nacisku, by Unia Europejska zniosła ograniczenia w imporcie amerykańskiej wołowiny.

Biuro Przedstawiciela Handlowego USA (USTR) zagroziło przywróceniem ceł na sprowadzane do Stanów Zjednoczonych z Unii Europejskiej trufle, ser Roquefort i inne towary. Ma być to forma nacisku na władze UE, której efektem ma być zniesienie zakazu sprowadzania na rynki państw Unii amerykańskiej wołowiny z hodowli, w których stosuje się hormony.

„Unijne władze tłumaczą utrzymanie zakazu obawą o zdrowie swych obywateli. Natomiast Stany Zjednoczone postrzegają zakaz jako nieuczciwą barierę handlową, która uniemożliwia sprzedaż na unijne rynki większości amerykańskiej wołowiny” – podaje AP.

Konflikt o wołowinę zaczął być kwestią sporną w relacjch transatlantyckich w 1988 roku, kiedy Unia Europejska, w obawie o zdrowie obywateli, zakazała sprowadzania wołowiny z hodowli, gdzie stosuje się hormony stymulujące wzrost bydła.

W 1996 roku kraje najbardziej dotknięte zakazem importu, czyli Stany Zjednoczone i Kanada, zakwestionowały go na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO), a następnie nałożyły sankcje handlowe na produkty pochodzące z UE o wartości odpowiednio 116,8 mln dolarów amerykańskich i 11,3 mln dolarów kanadyjskich rocznie – wynika informacji opublikowanych na stronie Parlamentu Europejskiego.

Sankcje te ograniczyły europejski eksport i doprowadziły do spadku udziału unijnych producentów w globalnym rynku. Ucierpieli na tym, m.in. wytwórcy produktów mięsnych pochodzenia wołowego i wieprzowego, serów Roquefort, czekolady, soków, dżemów i świeżych trufli.

W maju 2009 roku Komisja Europejska wynegocjowała z rządem USA porozumienie zakładające stopniowe łagodzenie amerykańskich sankcji na produkty europejskie oraz stopniowy wzrost kontyngentu taryfowego na wysokiej jakości wołowinę, wolną od ingerencji hormonalnej. Stany Zjednoczone podjęły decyzję o uchyleniu sankcji z europejskich produktów w maju 2011 roku. Według informacji Parlamentu Europejskiego oznaczało to dla Włoch możliwość „eksportowania produkcji o wartości ponad 99 mln dolarów, dla Polski – 25 mln dolarów, Grecji i Irlandii po 24 mln dolarów, Niemców i Danii po 19 mln dolarów, Francji – 13 mln dolarów oraz Hiszpanii – 9 milionów dolarów”.

Zdaniem amerykańskich władz, jak napisała Associated Press, porozumienie z 2009 roku nie przynosi pożądanych efektów.

„Nie ma wątpliwości, że amerykańskie produkty wołowe są bezpieczne” – powiedział cytowany przez AP członek Izby Reprezentantów z Komisji ds. Rolnictwa Collin Peterson.

Polityk dodał, że spór ten trwa już od 20 lat, czyli „stanowczo zbyt długo”.

Według agencji konfliktowi temu powinna położyć ostatecznie kres umowa handlowa Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), jednak negocjacje w sprawie jej podpisania utknęły w martwym punkcie.

PAP/RIRM

drukuj