Szef MSZ wręczył nominacje nowym ambasadorom RP w Austrii, Chile i Panamie

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski wręczył w poniedziałek prezydenckie nominacje nowym polskim ambasadorom w Austrii, Chile i Panamie – poinformowały służby prasowe resortu dyplomacji. Placówkami pokierują odpowiednio: Jolanta Róża Kozłowska, Jacek Gawryszewski i Leszek Biały.

Jolanta Róża Kozłowska zastąpiła na stanowisku ambasadora w Wiedniu Artura Lorkowskiego, który sprawował tę funkcję w latach 2013-2017 i zakończył swoją misję z końcem czerwca br.; od tego czasu placówką kierowała chargé d’affaires Monika Szmigiel-Turlej. Jolanta Róża Kozłowska była w przeszłości m.in. konsulem generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Monachium i w Kolonii.

Przed 1989 r. Jolanta Róża Kozłowska działała w opozycji demokratycznej, m.in. w ramach Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W latach 1984-1994 przebywała w Niemczech, gdzie angażowała się m.in. w sprawy polskiej społeczności. Jak podaje MSZ, była w tym czasie m.in. współzałożycielką i prowadzącą ośrodek Deutsch-Polnisches Zentrum we Fryburgu. Pracę w administracji publicznej rozpoczęła w 1992 r. w Ministerstwie Kultury i Sztuki, w Biurze Mniejszości Narodowych, gdzie zajmowała się sprawami mniejszości niemieckiej w Polsce.

W lipcowym wystąpieniu przed sejmową komisją spraw zagranicznych dyplomatka mówiła, że wśród jej priorytetów znajdą się m.in. obserwacja prowadzonej przez Wiedeń polityki europejskiej, sprawy energetyczne, klimatyczne i infrastrukturalne. Zapowiedziała wsparcie ekspansji gospodarczej polskich firm w Austrii, zwiększenie polskiego eksportu do tego kraju, rozwój współpracy w dziedzinie badań i technologii, wsparciu dla Polonii oraz upamiętnienie obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. W obozach tych więzieni byli m.in. Polacy kierowani tam w ramach niemieckiego planu eliminacji polskiej inteligencji z okupowanych terytoriów Rzeczpospolitej.

Nominacje otrzymali w poniedziałek również Jacek Gawryszewski i Leszek Biały, którzy uzyskali rekomendacje sejmowej komisji spraw zagranicznych w czerwcu.

Jacek Gawryszewski pełnił w latach 2013-2017 funkcję wiceszefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i otrzymał stopień pułkownika. Wcześniej pracował m.in. w służbie dyplomatycznej. W latach 1999-2000 był attaché ambasady RP w Tunisie, w latach 2000-2005 pracował na stanowisku konsula RP w Bogocie, w latach 2007-2008 był pierwszym radcą ambasady RP w Meksyku, a w 2009 r. rozpoczął pracę jako pierwszy radca ambasady RP w Berlinie. Na stanowisku ambasadora w Santiago de Chile zastąpi Aleksandrę Piątkowską, która pełniła tę funkcję w latach 2012-2017; od początku sierpnia placówką kierował chargé d’affaires Piotr Frelak.

W wystąpieniu przed sejmową komisją wśród swoich priorytetów na placówce w Chile Jacek Gawryszewski wymienił: kontynuację rozwoju dialogu politycznego, dywersyfikację współpracy gospodarczej, stymulowanie wymiany kulturalno-naukowej oraz współpracę z nielicznym, choć aktywnym środowiskiem polonijnym.

Z kolei Leszek Biały jest pierwszym polskim ambasadorem w Panamie od wznowienia działalności placówki w styczniu br. Dodatkowo akredytowany też będzie na Dominikanie, w Hondurasie, Nikaragui, Belize, Haiti, Salwadorze oraz Gwatemali.

Ambasadą kierowała dotąd chargé d’affaires Dorota Kobierowska. Nowo mianowany ambasador wcześniej był m.in. radcą ds. politycznych oraz zastępcą dyrektora ambasady RP w Madrycie (1998-2003) oraz zastępcą dyrektora Instytutu Polskiego w Bukareszcie (2013-2017). Pracował także m.in. w Departamencie Europy oraz Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ.

Przed komisją spraw zagranicznych Leszek Biały zaznaczył, że reaktywacja ambasady w Panamie oznacza powrót do bezpośredniej obecności dyplomatycznej Polski w Ameryce Środkowej. Zapowiadał, że jako ambasador chciałby skupić się na kontynuowaniu relacji politycznych z tym regionem, wsparciu polskiej aktywności handlowej w Panamie i państwach dodatkowych akredytacji oraz promocji i umacnianiu pozytywnego wizerunku Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl