Rząd zaproponował przełożenie terminu wydania opinii Komisji Weneckiej

Rząd proponuje odłożenie terminu wydania opinii Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Aleksander Stępkowski rozmawiał w tej sprawie z sekretarzem generalnym Rady Europy. MSZ zwróci się też o to do samej Komisji Weneckiej.

Wiceminister Aleksander Stępkowski zauważa, że przeciek projektu opinii niewątpliwie w poważny sposób podważył zaufanie, jakim rząd obdarzył Radę Europy i Komisję Wenecką. Polityk dodaje, że odłożenie procedowania opinii miałoby na celu odbudowę tego zaufania.

Myślimy, że przesunięcie terminu przyjęcia tej opinii pozwoli na wstrzymanie tych emocji i również pokaże, że nie można próbować wykorzystywać opinii Komisji Weneckiej do celów służącym rozgrywkom politycznym – mówi wiceminister Aleksander Stępkowski.

Wcześniej list do sekretarza Rady Europy skierował szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Wstępny projekt opinii ujawniła Gazeta Wyborcza, która nie ukrywa sympatii do polityków największej partii opozycyjnej. Według polityków PO uwagi zawarte we wstępnym dokumencie komisji ,,są bardzo poważne”.  Komisja ma wskazywać na paraliż Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja Wenecka miała wydać ostateczną opinię na posiedzeniu 11 – 12 marca. Kolejne planowane jest na połowę czerwca. Na dokument czeka Komisja Europejska i Parlament Europejski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl