fot. flickr.com

Powrót do rozmów polsko-ukraińskich

O polityce bezpieczeństwa, relacjach NATO-Ukraina, ochronie wschodnich granic Unii Europejskiej i dialogu historycznym w piątek w Belwederze będą rozmawiać uczestnicy polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnegopoinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu przewodniczy Szczerski, ze strony ukraińskiej – doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

W piątkowym spotkaniu wezmą udział także wiceszefowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, wiceszefowie: Biura Bezpieczeństwa Narodowego i ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. W rozmowach będą uczestniczyć także przedstawiciele: Ośrodka Studiów Wschodnich, ukraińskiego ośrodka analitycznego, ukraińskiej organizacji pozarządowej oraz członek Narodowej Rady Rozwoju zajmujący się polityką rozwoju – zapowiada Szczerski.

– Tematem numer jeden jest polityka bezpieczeństwa: konflikt na Ukrainie i perspektywa dla wschodniej Ukrainy i Krymu w kontekście porozumień mińskich i sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie – powiedział Szczerski.

Kolejny temat – zaznaczył – będzie dotyczył relacji NATO-Ukraina, NATO-Rosja w kontekście szczytu lipcowego Sojuszu w Warszawie.

Naszą intencją jako strony polskiej jest, by w czasie szczytu w Warszawie odbyło się formalne posiedzenie rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw – dodał minister Szczerski.

Uczestnicy komitetu konsultacyjnego będą także rozmawiać o kwestii imigracji, ochrony bezpieczeństwa wschodniej granicy Unii Europejskiej i współpracy w tym zakresie z Ukrainą – dodał Szczerski.

Zajmą się też relacjami Unia Europejska-Ukraina.

–  Będziemy dyskutować na temat konsekwencji umów stowarzyszeniowych, o wolnym handlu i możliwej pomocy Polski w reformach na Ukrainie – powiedział minister.

Zaznaczył, że nie chodzi jedynie o proces decentralizacji, wsparcie którego deklarował prezydent Andrzej Duda podczas ubiegłorocznej wizyty w Kijowie. „Będziemy proponować nowe obszary, może to być np. ochrona środowiska” – powiedział.

Tematem rozmów będzie też dialog historyczny i społeczny. „To kwestia kalendarza rocznic, wymiany kulturalnej, obywatelskiej i samorządowej” – dodał.

Powrót do rozmów polsko-ukraińskich w formacie prezydenckiego komitetu konsultacyjnego uzgodnili w ub. roku prezydenci Polski i Ukrainy w Kijowie.

PAP/RIRM

drukuj