fot. PAP/EPA

Korea Płn. wystrzeliła pociski bliskiego zasięgu

Korea Płn. wystrzeliła w morze ze swojego wschodniego wybrzeża pociski bliskiego zasięgu – poinformował minister obrony Korei Płd. Han Min- Goo. Do zdarzenia doszło kilka godzin po tym, jak ONZ zdecydowanie zaostrzyło sankcje wobec Pjongjangu.

Minister podkreślił, że Seul wciąż jest w trakcie badania sprawy.

Na razie wiadomo, że pociski wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego o godz. 2 w nocy czasu polskiego.

Korea Północna dokonała wystrzału mimo przyjętej w środę przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Pjongjangu. Rezolucja jest odpowiedzią na przeprowadzony przez Koreę Północną 6 stycznia test bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Ponadto Pjongjang wystrzelił w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Przyjęta rezolucja przewiduje m.in. zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzących z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju. Ponadto przedstawiciele handlowi Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie znaleźli się wśród 16 osób oraz 12 podmiotów prawnych objętych sankcjami ONZ.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

PAP/RIRM

 

drukuj