Korea Płn. odrzuca krytykę RB ONZ: Próby rakietowe mają charakter obronny

Korea Północna stanowczo odrzuciła we wtorek oświadczenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, która jednomyślnie potępiła przeprowadzoną w niedzielę przez ten kraj próbę rakietową. Według władz w Pjongjangu, wszystkie takie testy to „środki samoobrony”.

Nowy ambasador Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej przy ONZ w Genewie Han Tae Song powiedział na konferencji na temat rozbrojenia: „Różne próby rakietowe przeprowadzone przez KRLD dla budowania zdolności samoobrony są, bez wyjątku, środkami samoobrony w celu ochrony suwerenności państwowej i bezpieczeństwa ludzi przed bezpośrednimi zagrożeniami ze strony wrogich sił”.

W związku z tym, moja delegacja zdecydowanie odrzuca ostatnie oświadczenie Rady Bezpieczeństwa i wszystkie rezolucje ONZ wymierzone w mój kraj” – zakomunikował Han.

W nocy z poniedziałku na wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ na pilnym posiedzeniu zwołanym na wniosek USA, Japonii i Korei Płd., jednomyślnie potępiła ostatnią północnokoreańską próbę rakietową. Zapowiedziano zastosowanie kroków odwetowych, jeśli Pjongjang nie odstąpi od prób z bronią rakietową.

Jako „kolejne wyzywające zlekceważenie” rezolucji RB ONZ oceniło w poniedziałek północnokoreańską próbę rakietową MSZ Rosji. Rzecznik Pentagonu powiedział zaś, że USA są zdeterminowane, by chronić przed działaniami Korei Płn. zarówno siebie, jak i sojuszników takich jak Japonia czy Korea Płd.

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę rano czasu lokalnego próbę rakietową, która według niej zakończyła się sukcesem. Pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego z bazy lotniczej Bangjon znajdującej się na zachodzie kraju.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl