W Korei Północnej cofnięto zegarki o pół godziny

Zgodnie z zapowiedzią w Korei Północnej od soboty 15 sierpnia zaczęła obowiązywać inna strefa czasowa – w 70. rocznicę wyzwolenia Półwyspu Koreańskiego spod okupacji japońskiej zegarki cofnięto o pół godziny.

Jak informowała państwowa północnokoreańska agencja KCNA, ustanowienie „czasu Pjongjang” ma na celu wyeliminowanie spuścizny z czasów japońskiej okupacji kolonialnej – strefy czasowej narzuconej przed ponad stu laty przez „okrutnych japońskich imperialistów”.

Od 15 sierpnia w Korei Północnej do czasu GMT dodaje się zatem 8,5 godziny, a nie 9 godzin, jak dotychczas.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego ostrzegało, że zmiana strefy czasowej na północy może skomplikować sytuację, zwłaszcza w międzykoreańskiej strefie przemysłowej Kaesong położonej przy granicy na terytorium Korei Płn.

„W dalszej perspektywie może to mieć konsekwencje dla wysiłków na rzecz zunifikowania norm i zmniejszenia różnic miedzy dwoma krajami” – wskazywał rzecznik resortu.

Dotąd czas miejscowy w obu Koreach i Japonii był jednakowy. Został on ustanowiony w czasach, gdy jeszcze wtedy niepodzielona Korea znajdowała się pod okupacją japońską.

Wprowadzony obecnie, a właściwie przywrócony przez Północ „czas Pjongjang” został przyjęty przez niepodzieloną wtedy Koreę w 1908 roku, ale zmieniono go na czas japoński 1 stycznia 1912 roku, dwa lata po skolonizowaniu przez Japonię Półwyspu Koreańskiego. W Korei Południowej reaktywowano na krótko tę strefę czasową – obowiązywała w latach 1954-1961; w Korei Północnej zdecydowano się na to dopiero teraz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl