fot. PAP/EPA

Korea Płd.: Nieudana próba rakietowa Korei Północnej

Najpewniej niepowodzeniem zakończyła się podjęta w piątek rano czasu lokalnego przez Koreę Północną próba wystrzelenia rakiety balistycznej – poinformowały w Seulu południowokoreańskie władze.

„Korea Północna próbowała wystrzelić ze wschodniego wybrzeża rakietę, ale – jak się wydaje – próba ta zakończyła się niepowodzeniem – powiedział w piątek rano czasu lokalnego rzecznik resortu obrony Korei Południowej.

Południowokoreańska agencja Yonhap podała, powołując się na źródła wojskowe, że mogło chodzić o rakietę średniego zasięgu typu Musudan.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

PAP/RIRM

drukuj