ONZ: na Ukrainie zginęło ponad 5 tys. ludzi, realne liczby wyższe 

Od kwietnia 2014 roku w konflikcie na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 5 tysięcy ludzi, jednak realne dane mogą być znacznie wyższe – oświadczyło w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

„Znacząca eskalacja wrogich działań sprawiła, że liczba zabitych sięgnęła 5086, ale obawiamy się, że realna liczba może być znacznie wyższa” – powiedział na briefingu w Genewie rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Rupert Colville.

W ogłoszonych danych uwzględniono 262 ofiary śmiertelne z ostatnich dziewięciu dni. Te dni były „najkrwawszym okresem” od września, kiedy ogłoszono zawieszenie broni – dodał Colville.

Wyraził zaniepokojenie tym, że nowe regulacje władz w Kijowie w sferze bezpieczeństwa utrudniają starania o dostarczenie pomocy do stref konfliktu na wschodzie Ukrainy. Tym samym utrudniają sytuację uchodźców.

W czwartek rzecznik OBWE Michael Bociurkiw poinformował w radiu ukraińskim, że według danych ONZ liczba ofiar śmiertelnych konfliktu przekroczyła 5 tysięcy. Rannych jest około 10 tysięcy ludzi. Wcześniejsze dane mówiły o 4,8 tys. ofiarach śmiertelnych walk na wschodzie Ukrainy.

Porozumienia pokojowe dotyczące konfliktu na wschodzie Ukrainy, podpisane we wrześniu 2014 roku w Mińsku w obecności przedstawicieli OBWE, są stale naruszane. Ukraina i Rosja oskarżają się wzajemnie o łamanie ustaleń.

W środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że na terytorium jego kraju znajduje się ponad 9 tys. rosyjskich żołnierzy.

PAP 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl