fot. PAP/EPA

Caritas: Polacy wspierają poszkodowanych na Ukrainie

Polacy poprzez Caritas Polska masowo wspierają poszkodowanych w zajściach na Ukrainie. Tylko w ciągu dwóch dni akcji „Solidarni z Ukrainą” udało się zebrać ponad 400 tys. zł – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy Caritas Paweł Kęska.

Dodał, że tylko w miniony piątek, 21 lutego ofiarodawcy przesłali do Caritas 10,2 tys. charytatywnych SMS o treści „Pomagam”, a w sobotę, 22 lutego – 15,4 tys. Jak poinformował rzecznik Caritas, za przekazane do tej pory fundusze zakupiono leki: bandaże, środki przeciwbólowe i antybiotyki. Kupiono także żywność, w tym cukier, kaszę oraz chleb.

Wszystkie artykuły zostały zakupione we Lwowie i wysłane w konwojach busów do Kijowa. Produkty są wysyłane w tonach. Dodał, że Caritas ze Lwowa otrzymująca wsparcie finansowe od Caritas Polska planuje w ciągu najbliższych dwóch dni wysłać do Kijowa kolejne transporty z lekami i żywnością.

„Najbardziej potrzebne obecnie leki to środki wspomagające gojenie ran. Skutkiem tragicznej sytuacji na Ukrainie jest też coraz większy brak żywności i ciągłe podnoszenie cen” – mówi dyrektor Caritas Spes w Lwowie ks. Wiesław Dorosz w apelu skierowanym do Caritas Polska.

Informuje jednocześnie, że bardzo dużo ludzi poszkodowanych na Majdanie pochodzi z zachodniej Ukrainy, a w następne dni oczekuje się zwiększonej liczby osób, które będą się zwracać o pomoc. Dlatego już dzisiaj bardzo mocno czekamy na waszą pomoc – apeluje dyrektor lwowskiej Caritas.

Akcję „Solidarni z Ukrainą” można wesprzeć wysyłając SMS charytatywny o treści POMAGAM na numer 72052, którego koszt to 2,46 zł z VAT, oraz przez wpłatę na konto Caritas z dopiskiem „Ukraina”.

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

PAP

drukuj